میلگرد ساده ۱۶ شاهین بناب A۳ شاخه ۱۲ متری

میلگرد آجدار 16، با استاندارد A3، شاخه 12 متری، محصول کارخانه شاهین بناب می‌باشد. به‌دلیل نوسانات قیمت برای آگاهی از قیمت میلگرد و خرید این محصول، با کارشناسان سراج توس تماس بگیرید.

میلگرد، یک میله یا سیم فولادی است که از نوردگرم فولادهای مختلف حاصل می‌شود و در بتن مسلح و ساختارهای بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتن را در کشش تقویت نماید. برای بهبود پیوند میلگرد با بتن، سطح میلگرد اغلب آجدار می‌باشد. باتوجه به‌اینکه بتن فشرده و مستحکم است، اما در تنش‌ها ضعیف بوده و میلگرد جهت رفع این مشکل بوجود آمده‌است . با افزودن میلگرد به بتن ، بارهای کششی تحمل شده و استحکام کلی افزایش می‌یابد.

میلگرد A1 ( میلگرد نرم بدون آج )

این میلگرد با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد به‌عنوان میلگرد نرم شناخته‌شده و عمدتا به‌صورت صاف و بدون آج می‌باشد. این میلگرد برای آهنگری و تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری برروی آن مناسب است و به‌طور کلی به‌عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

میلگرد A2 ( میلگرد نیمه سخت با آج ساده )

این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد به‌عنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته‌شده که به‌صورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل می‌باشد. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصا خاموت‌زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری برروی آن در صورت اجبار میسر است که البته توصیه می‌شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

میلگرد A3 ( میلگرد سخت با آج پیچیده )

این میلگرد با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴درصد، به‌عنوان میلگرد خشک (ترد)، مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی بوده که به‌صورت آجدار و عمدتا آج جناقی می‌باشد و اکیدا برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند، مناسب نبوده و همچنین به‌هیچ‌وجه عملیات جوشکاری برروی آن مجاز نمی‌باشد.

انواع میلگرد

میلگرد در طول و قطرهای مختلفی موجود است که هر کدام از آنها نقاط قوت و ضعف خود را دارند. اما تنها ۶ نوع آن از دیگر انواع میلگرد رایج‌تر است که شامل انواع زیر است:

  • اروپایی: کشورهای اروپائی که عمدتا کشورهای زلزله‌خیزی نبوده و از نظر زلزله‌خیزی در منطقه‌ی امن جغرافیایی قرار دارند، از روش حرارتی (ترمکس ) برای تولید میلگرد استفاده می‌کنند. از این ‌رو آنالیز شیمیایی متناسب با روش ترمکس برای تولید میلگرد در نظر می‌گیرند.
  • فولاد کربن: میلگرد سیاه پراستفاده‌ترین میلگرد می‌باشد. این میلگرد دارای میزان استحکام کششی خوبی می‌باشد. یکی از عیب‌های آرماتور سیاه زنگ‌زدن است. میلگرد سیاه، بعد از زنگ‌زدن موجب ترک خوردگی بتن اطرافش می‌شود و می‌شکند .
  • روکش اپوکسی: میلگرد روکش اپوکسی در واقع میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. استحکام این آرماتور با میلگرد سیاه یکسان است ولی به‌دلیل استفاده از روکش اپوکسی، ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ‌زدگی مقاوم‌تر است.
  • میلگرد گالوانیزه: میزان مقاومت در برابر زنگ‌زدگی میلگردهای گالوانیزه کمتر از روکش آپوکسی می‌باشد ولی میلگردهای گالوانیزه، در برابر آسیب بسیار مقاوم‌ترند. از این رو نسبت به میلگرد روکش اپوکسی با ارزش‌تر هستند. قیمت میلگرد گالوانیزه تقریبا ۴۰ درصد از روکش اپوکسی گرانتر است.
  • میلگرد فایبرگلاس لیمر(GFRP): فایبر گلاس گزینه‌ی ایده‌آلی برای تقویت بتن می‌باشد زیرا فایبر گلاس در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است و زنگ نمی‌زند ولی از آنجایی که فایبرگلاس یک ترکیب شبیه به فیبر کربن است، در نتیجه فایبر گلاس را هنگام استفاده نمی‌توان خم کرد. از نظر قیمتی میلگرد فایبرگلاس حدود ۱۰ برابر گران‌تر از اپوکسی است ولی از آنجایی که فایبرگلاس بسیار سبک است، با توجه به میزان طول کاربردی، قیمت تمام شده برای مقدار مشابه اپوکسی تقریبا ۲ برابر می‌باشد.
  • -میلگرد فولاد ضد‌زنگ)استنلس): گران‌ترین گزینه برای تقویت بتن، میلگرد فولاد استنلس است که قیمت آن حدود ۸ برابر آرماتور اپوکسی است. فولاد استنلس ۱۵۰۰ برابر بیشتر نسبت به آرماتور سیاه در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است. معمولا از فولاد استنلس به جز شرایط خیلی خاص، به‌دلیل قیمت زیاد، کمتر استفاده می‌شود ولی از نظر کیفی، بهترین آرماتور برای اکثر پروژه‌ها می‌باشد.

استاندارد ASTM امریکا

ASTM (American Society for Testing and Materials شناسه استانداردی را ایجاد کرده که همه مقاطع طولی باید با آن مطابقت نمایند: اعداد نمایانگر سایز میلگرد هاست. انواع نمادهای فولاد به عنوان مثال W برای فولاد قابل جوشکاری (ASTM A-706) یا A برای محور (M 322 / ASTM 966) و غیره نمایانگر این است که میلگرد از شمش‌های نو نورد شده‌اند .گریدهای شناسایی میلگرد 60 یا 75، یا 420 یا 520 متریک است که نشان دهنده‌ی استحکام تسلیم آنهاست. <p/>

کارخانه ذوب آهن اصفهان

ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه‌ی تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترين توليدكننده محصولات طويل در خاورميانه است که با ظرفیت 3 میلیون و 600 هزارتن فولاد ، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال 1350 به بهره‌برداري رسيد. این کار خانه كه در جنوب غربی استان اصفهان قرار دارد، نقش مهمي در شكل‌گيري ديگر صنايع فولادي ايران ايفا نمود و به‌همين دليل، لقب مادر صنعت فولاد كشور را دارد .محصولات کارخانجات این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ضمن اينكه ريل‌هاي توليدي اين شركت به‌زودي در توسعه‌ی خطوط راه آهن ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرد .

مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)

مجتمع فولاد خراسان (سهامی عام) به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد در خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور، از سال 1380 به بهره‌برداری رسید.

این شرکت در راستای سیاست اقتصادی دولت مبنی بر خودکفایی صنعتی و رفع وابستگی به محصولات استراتژیک با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تکنولوژی و استاندارهای ملی و بین‌المللی محصول و مدیریت در صنعت و نیز برخورداری از کادر فنی مجرب، در زمینه‌ی تولید میلگرد، شمش، آهن اسفنجی و بریکت فعالیت می‌نماید.

فولاد خراسان طلایه‌دار تکنولوژی نوین در صنعت، استانداردهای معتبر جهانی و کیفیت در محصولات فولادی است و در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد خام این مجتمع عظیم صنعتی 1/4 میلیون تن در سال شامل: ( کارخانه نورد با ظرفیت سالیانه تولید 600 هزارتن، کارخانه فولادسازی شماره 1و 2 با ظرفیت 1/4 میلیون تن، کارخانه آهن اسفنجی1و 2 با ظرفیت 1/6 میلیون تن و کارخانه گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال ) و با ایجاد اشتغال 5 هزار نفر به‌طور مستقیم می‌باشد که محصولات آن در صنایع ساختمانی، عمرانی، شرکت‌های نورد کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان

شرکت فولاد آناهیتا گیلان(سهامی خاص)در اواخر سال 1389 به‌واسطه خرید سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی (از سایز 8 تا 32)، در زمینی به مساحت 20908 متر مربع و با هدف ایجاد اشتغال و خودکفایی در صنعت فولاد، در شهرستان رشت به ثبت رسید. شرکت فولاد آناهیتا گیلان مفتخر است که با برخورداری از نیروهای متخصص و کارآمد و با توجه به توان تحقیقاتی و آموزشی خود، با استقرار سیستم‌های نوین مدیریت و کنترل کیفیت، زیر نظر مدیریت محترم عامل به‌عنوان طرح صنعتی نمونه سال 1391 شناخته شود و هم اکنون نیز با اخذ نشان استاندارد ملی ایران که گواه تضمین کیفیت محصولات خود می‌باشد، توانایی تولید میلگرد ساختمانی منطبق با استاندارد 3132 ISIRI را دارد.

مجتمع فولاد بافق یزد

طرح فولاد بافق، یکی از پروژه های عظیم فولادی كشور بوده که در راستای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، در سال 1390 به بخش خصوصی واگذار گردید. از مزایای عمده‌ی این طرح، مجاورت با معدن سنگ آهن مرکزی ایران و چغارت است که بهشت معادن ایران لقب گرفته‌است. همچنین با توجه به‌اینکه شهرستان بافق در مرکز جغرافیایی کشور واقع گردیده‌است، دسترسی آسان به تمام نقاط کشور و همچنین همجواری با جاده ترانزیت و شبکه ریلی، شرایط ویژه‌ای را برای این طرح فراهم نموده‌است. سیاست کلی این مجموعه، تکمیل زنجیره‌ی تولید فولاد و حضور مؤثر در صنایع بالادستی و پایین دستی بوده و در فاز اول پروژه اقدام به ایجاد 5 کارخانه اصلی نموده است.

فایکو(البرز ایرانیان)

شرکت فولاد البرز ایرانیان که در صنعت فولاد ایران با نام تجاری فایکو شناخته می‌شود، در زمینه‌ی تولید گرم انواع مقاطع فولادی با اَشکال، ابعاد و مشخصات متنوع، مشغول به فعالیت می‌باشد. تولید سالیانه بیش از ۱,۵ میلیون تن انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی، این مجتمع را در رده‌ی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی گرم در کشور و منطقه قرار می‌دهد. تنوع محصولات تولیدی در فایکو، شامل؛ میلگردهای صنعتی و ساختمانی با قطر ۸ الی ۳۲ میلی‌متر و همچنین انواع تیرآهن‌های سریIPN ،IPE ، ناودانی‌های سری UPN  UPE  و نبشی‌های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع ۸۰ الی ۳۲۰ میلی‌متر می‌باشد.

ظفر بناب

مجتمع فولاد ظفر بناب، از سال ۱۳۸۶ با تجهیز امکانات زیربنایی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه‌ی تولید میلگرد در سایزهای مختلف و تکیه بر دانش داخلی و تکنولوژی روز دنیا در زمینی به مساحت ۳۰۰ هزار متر مربع به بهره‌برداری رسید و با تلاش شبانه‌روزی مدیران خلاق، متخصصین پرسنل توانمند و کارکنان خستگی ناپذیر در سه شیفت کاری ظرفیت اسمی خود را به ۲۰۰ هزار تن در سال رساند و این حرکت باعث شد تا گروه سرمایه‌گذاری ظفر بناب اقدام به توسعه این واحد گرفته و فاز دوم آن را در سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت ۱۵۰هزار مترمربع با نام تجاری مجتمع فولاد ظفر نوین گستر بناب احداث و وارد چرخه تولیدات صنعتی کشور نماید. با بهره‌برداری از این فاز که ظرفیت اسمی تولید آن بالغ بر ۳۰۰ هزار تن در سال می‌باشد‌، مجموعه‌ی صنعتی فولاد ظفر بناب سهم قابل توجهی از تولیدات فولاد شمال غرب کشور را به خود اختصاص داده است.

کوثر اهواز

کارخانه نورد کوثر در راستای سیاست‌های خودکفایی صنعتی و شکوفایی اقتصادی کشور، در سال ۱۳۸۱ در زمینی به مساحت ۹۰ هزار متر مربع احداث و پس از نصب و راه اندازی تجهیزات، توسط متخصصین داخلی در سال ۱۳۸۳ به بهره‌برداری رسید. شرکت نورد کوثر اهواز با بهره‌گیری از تکنولوژی روز و تجهیزات مدرن، قادر به تولید سالانه ۵۵۰ هزارتن مقاطع سبک فولاد ساختمانی شامل میلگرد کوثر اهواز ، ناودانی، نبشی و تسمه می‌باشد.

شاهین بناب

میلگرد شاهین بناب یکی از محصولات تولیدی مجتمع فولاد صنعت بناب است. هلدينگ مجتمع فولاد صنعت بناب از چندین شركت بزرگ فولادي در دو زیرمجموعه‌ی اصلی کارخانجات ذوب و نورد، با هدف تولید انواع محصولات فولادی تشکیل شده‌است. این مجتمع با داشتن امکانات زیربنایی ایده‌آل اعم از دسترسی آسان به جاده اصلی، خط راه آهن، نیروگاه برق و خطوط اصلی انتقال گاز و آب، فعالیت خود را از اواخر سال 1383 در زمینی به مساحت 140 هکتار آغاز نمود.

مزایای خرید از سراج توس

شرکت سراج توس با 25 سال سابقه‌ی درخشان در صنعت فولاد، حضوری مستمر در زنجیره‌ی تامین کالا و فایننس تعداد کثیری از شرکت‌های فولادی و صنعتی کشور دارد. این مجموعه با توجه به سابقه‌ی طولانی خود در حوزه‌ی فولاد، نگاهی سیستماتیک و عمیق به این صنعت داشته و جهت رفع موانع و تامین نیاز مشتریان، فراتر از انتظار ظاهر شده‌است. سراج توس موفقیت خود را مرهون پیگیری مستمر، سرویس‌دهی مناسب و مشتری‌مداری است.