میلگرد آجدار ۱۸ نیشابور A۳ شاخه ۱۲ متری

میلگرد آجدار 18، با استاندارد A3، شاخه 12 متری، محصول مجتمع فولاد خراسان(نیشابور) می‌باشد. به‌دلیل نوسانات قیمت برای آگاهی از قیمت انواع میلگرد و خرید این محصول، با کارشناسان سراج توس تماس بگیرید.

میلگرد، یک میله یا سیم فولادی است که از نوردگرم فولادهای مختلف حاصل می‌شود و در بتن مسلح و ساختارهای بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتن را در کشش تقویت نماید. برای بهبود پیوند میلگرد با بتن، سطح میلگرد اغلب آجدار می‌باشد. باتوجه به‌اینکه بتن فشرده و مستحکم است، اما در تنش‌ها ضعیف بوده و میلگرد جهت رفع این مشکل بوجود آمده‌است . با افزودن میلگرد به بتن ، بارهای کششی تحمل شده و استحکام کلی افزایش می‌یابد.

میلگرد A1 ( میلگرد نرم بدون آج )

این میلگرد با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد به‌عنوان میلگرد نرم شناخته‌شده و عمدتا به‌صورت صاف و بدون آج می‌باشد. این میلگرد برای آهنگری و تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری برروی آن مناسب است و به‌طور کلی به‌عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

میلگرد A2 ( میلگرد نیمه سخت با آج ساده )

این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد به‌عنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته‌شده که به‌صورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل می‌باشد. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصا خاموت‌زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری برروی آن در صورت اجبار میسر است که البته توصیه می‌شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

میلگرد A3 ( میلگرد سخت با آج پیچیده )

این میلگرد با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴درصد، به‌عنوان میلگرد خشک (ترد)، مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی بوده که به‌صورت آجدار و عمدتا آج جناقی می‌باشد و اکیدا برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند، مناسب نبوده و همچنین به‌هیچ‌وجه عملیات جوشکاری برروی آن مجاز نمی‌باشد.

انواع میلگرد

میلگرد در طول و قطرهای مختلفی موجود است که هر کدام از آنها نقاط قوت و ضعف خود را دارند. اما تنها ۶ نوع آن از دیگر انواع میلگرد رایج‌تر است که شامل انواع زیر است:

  • اروپایی: کشورهای اروپائی که عمدتا کشورهای زلزله‌خیزی نبوده و از نظر زلزله‌خیزی در منطقه‌ی امن جغرافیایی قرار دارند، از روش حرارتی (ترمکس ) برای تولید میلگرد استفاده می‌کنند. از این ‌رو آنالیز شیمیایی متناسب با روش ترمکس برای تولید میلگرد در نظر می‌گیرند.
  • فولاد کربن: میلگرد سیاه پراستفاده‌ترین میلگرد می‌باشد. این میلگرد دارای میزان استحکام کششی خوبی می‌باشد. یکی از عیب‌های آرماتور سیاه زنگ‌زدن است. میلگرد سیاه، بعد از زنگ‌زدن موجب ترک خوردگی بتن اطرافش می‌شود و می‌شکند .
  • روکش اپوکسی: میلگرد روکش اپوکسی در واقع میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. استحکام این آرماتور با میلگرد سیاه یکسان است ولی به‌دلیل استفاده از روکش اپوکسی، ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ‌زدگی مقاوم‌تر است.
  • میلگرد گالوانیزه: میزان مقاومت در برابر زنگ‌زدگی میلگردهای گالوانیزه کمتر از روکش آپوکسی می‌باشد ولی میلگردهای گالوانیزه، در برابر آسیب بسیار مقاوم‌ترند. از این رو نسبت به میلگرد روکش اپوکسی با ارزش‌تر هستند. قیمت میلگرد گالوانیزه تقریبا ۴۰ درصد از روکش اپوکسی گرانتر است.
  • میلگرد فایبرگلاس لیمر(GFRP): فایبر گلاس گزینه‌ی ایده‌آلی برای تقویت بتن می‌باشد زیرا فایبر گلاس در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است و زنگ نمی‌زند ولی از آنجایی که فایبرگلاس یک ترکیب شبیه به فیبر کربن است، در نتیجه فایبر گلاس را هنگام استفاده نمی‌توان خم کرد. از نظر قیمتی میلگرد فایبرگلاس حدود ۱۰ برابر گران‌تر از اپوکسی است ولی از آنجایی که فایبرگلاس بسیار سبک است، با توجه به میزان طول کاربردی، قیمت تمام شده برای مقدار مشابه اپوکسی تقریبا ۲ برابر می‌باشد.
  • -میلگرد فولاد ضد‌زنگ)استنلس): گران‌ترین گزینه برای تقویت بتن، میلگرد فولاد استنلس است که قیمت آن حدود ۸ برابر آرماتور اپوکسی است. فولاد استنلس ۱۵۰۰ برابر بیشتر نسبت به آرماتور سیاه در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است. معمولا از فولاد استنلس به جز شرایط خیلی خاص، به‌دلیل قیمت زیاد، کمتر استفاده می‌شود ولی از نظر کیفی، بهترین آرماتور برای اکثر پروژه‌ها می‌باشد.

استاندارد ASTM امریکا

ASTM (American Society for Testing and Materials شناسه استانداردی را ایجاد کرده که همه مقاطع طولی باید با آن مطابقت نمایند: اعداد نمایانگر سایز میلگرد هاست. انواع نمادهای فولاد به عنوان مثال W برای فولاد قابل جوشکاری (ASTM A-706) یا A برای محور (M 322 / ASTM 966) و غیره نمایانگر این است که میلگرد از شمش‌های نو نورد شده‌اند .گریدهای شناسایی میلگرد 60 یا 75، یا 420 یا 520 متریک است که نشان دهنده‌ی استحکام تسلیم آنهاست. <p/>

مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)

مجتمع فولاد خراسان (سهامی عام) به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد در خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور، از سال 1380 به بهره‌برداری رسید.

این شرکت در راستای سیاست اقتصادی دولت مبنی بر خودکفایی صنعتی و رفع وابستگی به محصولات استراتژیک با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تکنولوژی و استاندارهای ملی و بین‌المللی محصول و مدیریت در صنعت و نیز برخورداری از کادر فنی مجرب، در زمینه‌ی تولید میلگرد، شمش، آهن اسفنجی و بریکت فعالیت می‌نماید.

فولاد خراسان طلایه‌دار تکنولوژی نوین در صنعت، استانداردهای معتبر جهانی و کیفیت در محصولات فولادی است و در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد خام این مجتمع عظیم صنعتی 1/4 میلیون تن در سال شامل: ( کارخانه نورد با ظرفیت سالیانه تولید 600 هزارتن، کارخانه فولادسازی شماره 1و 2 با ظرفیت 1/4 میلیون تن، کارخانه آهن اسفنجی1و 2 با ظرفیت 1/6 میلیون تن و کارخانه گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن در سال ) و با ایجاد اشتغال 5 هزار نفر به‌طور مستقیم می‌باشد که محصولات آن در صنایع ساختمانی، عمرانی، شرکت‌های نورد کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای خرید از سراج توس

شرکت سراج توس با 25 سال سابقه‌ی درخشان در صنعت فولاد، حضوری مستمر در زنجیره‌ی تامین کالا و فایننس تعداد کثیری از شرکت‌های فولادی و صنعتی کشور دارد. این مجموعه با توجه به سابقه‌ی طولانی خود در حوزه‌ی فولاد، نگاهی سیستماتیک و عمیق به این صنعت داشته و جهت رفع موانع و تامین نیاز مشتریان، فراتر از انتظار ظاهر شده‌است. سراج توس موفقیت خود را مرهون پیگیری مستمر، سرویس‌دهی مناسب و مشتری‌مداری است.