تیرآهن ۱۴ کوثر اهواز شاخه ۱۲ متری

تیرآهن14، شاخه 12 متری، محصول کارخانه‌ی کوثر اهواز می‌باشد. به‌دلیل نوسانات قیمت برای آگاهی از قیمت انواع تیرآهن و خرید این محصول، با کارشناسان سراج توس تماس بگیرید.

تیرآهن، اساسی‌ترین پروفیل ساختمانی است که بعضا در پروژه‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. درواقع وظیفه‌ی اصلی تیرها تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و خمش‌های لحظه‌ای ناشی از بارهای وارده و وزن خود تیر می‌باشد. خصوصیات‌ اصلی تیرآهن عبارتند از؛ شکل سطح مقطع، طول، جنس و مواد تشکیل دهنده‌ی آنها. تیر، معمولاً در معماری و مهندسی سازه، قطعه‌ای طویل و صاف است که برای تحمل بارهای وارده در طول، طراحی می‌گردد. با این حال در ساختارهای به مراتب کوچکتر همچون شاسی و بدنه‌ی خودرو و ماشین‌های سنگین کاربرد دارند.

لازم به ذکر است که در اجرا، عنوان تیر اصولا فقط به قطعه‌های افقی اطلاق گردیده و به اجسام عمودی ستون می‌گویند.

فرایند تولید تیرآهن

در ابتدا شمش‌ها را باید وارد کوره کنند. دمای کوره‌ها معمولا تا 1100 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. برای این کار شمش‌ها توسط یک جك هيدروليكی و در ردیف‌های مشخص به داخل كوره‌ها هدايت می‌شود. وقتي شمش‌ها داخل كوره قرار گرفتند، به‌وسيله‌ي جريانات گردآبي دردماي 1100 سانتی‌گراد جهت نورد آماده می‌شوند. بعد از رسيدن شمش‌ها به دمای مورد نظر، جهت نورد به خط تولید ارسال می‌شوند. سپس شمش‌های پخته‌ شده، روي رول‌ها قرار می‌گیرند و به طرف مرحله‌ی رافينگ هدايت مي‌شوند. رافينگ، در سه مرحله از قطر شمش‌ها كاسته و به طول آن می‌افزاید و بعد از مرحله‌ي رافينگ، استندها قرار دارند. اين مرحله متشكل از 10-18 استند با كاليبر مشخص می‌باشد. در مرحله‌ی آخر نورد، قیچی متراژ، جهت برش محصولات تولیدشده در طول‌های مشخص بکار برده می‌شود، سپس محصولات تولیدی، زیر گیوتین‌های بسته‌بندی به طول 12 متری طبق استاندارد برش داده شده و در مرحله‌ی آخر به‌صورت بندیل‌هایی با وزن مشخص، بسته‌بندی می‌شوند.

سایز و طول شاخه تیرآهن

انواع تیرآهن‌های وارداتی موجود در بازار ایران در حال حاضر از هر دو نوع استاندارد هستند. تیرآهن  IPEو INP به ارتفاع ۸۰–۶۰۰ میلی‌متر و تیرآهن IPB به ارتفاع ۱۰۰–۱۰۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود. کاربرد تیرآهن در ساختمان به‌صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود.

کارخانه‌های سازنده تیرآهن

ذوب آهن، فولاد ناب تبریز، گروه صنعتی فولاد یزد، نورد آریان فولاد، جهان فولاد غرب، فولاد آریا ذوب، نورد کوثر اهواز، احرامیان یزد، مجتمع فولاد ظفر بناب، مجتمع فولاد صنعتی(شاهین) بناب، فولاد البرز ایرانیان فایکو، فولاد ماهکار اشتهارد، صنایع فولاد فردوس باختر، پروفیل صنعت ماهان

کوثر اهواز

کارخانه نورد کوثر در راستای سیاست‌های خودکفایی صنعتی و شکوفایی اقتصادی کشور، در سال ۱۳۸۱ در زمینی به مساحت ۹۰ هزار متر مربع احداث و پس از نصب و راه اندازی تجهیزات، توسط متخصصین داخلی در سال ۱۳۸۳

به بهره‌برداری رسید. شرکت نورد کوثر اهواز با بهره‌گیری از تکنولوژی روز و تجهیزات مدرن، قادر به تولید سالانه ۵۵۰ هزارتن مقاطع سبک فولاد ساختمانی شامل میلگرد کوثر اهواز ، ناودانی، نبشی و تسمه می‌باشد.

استانداردهای تیرآهن

سه استاندارد برای تیرآهن به شرح زیر وجود دارد:

  •  IPE استاندارد اروپا و ایران
  •  INPاستاندارد چین و روسیه
  • IPB  بال پهن

تیرآهن  IPE: این نوع تیر آهن‌ها در ایران و اروپا تولید می‌شوند و  شکل آنها مانند (I) است و ضخامت بال‌های آن تغییرپذیر نیست. محبوب‌ترین نوع تیرآهن در ایران، IPE است.

تیرآهن INP: اکثرا در بازار های چین و روسیه، عرضه می‌شود. این تیرها همانند (I) بوده و بال‌ها در ابتدا نازک‌تر و در انتها و جایی که به جان می‌پیوندند، ضخیم‌تر می‌شوند، به‌نحوی که از مقطع شیب ملایمی قابل رویت است.

تیرآهن IPB: تیرآهنی عریض یا دارنده‌ی بال‌های پهن، مانند (H) که طول بال‌هایش به نسبت تیرآهن  IPE بزرگ‌تر است. قطعه‌ای فولادی از نورد گرم است که به‌طور قابل ملاحضه‌ای مستحکم می‌باشد. تیرآهن‌های وارداتی موجود در بازار ایران در حال حاضر از هر دو نوع استاندارد هستند. تیرآهن‌های IPE وارداتی بیشتر مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و همچنین کشور کره می‌باشد. البته تیرآهن IPE کشور چین و روسیه نیز در بازار موجود است. زمانی که علامت V در کنار نام تیرآهن درج شود، بدان معناست که تیر آهن، سنگین وزن بوده (IPBv) و چنانچه حرف L در کنار نام تیر آهن قرار گرفت  ، تیرآهن سبک وزن است.

مزایای خرید از سراج توس

شرکت سراج توس با 25 سال سابقه‌ی درخشان در صنعت فولاد، حضوری مستمر در زنجیره‌ی تامین کالا و فایننس تعداد کثیری از شرکت‌های فولادی و صنعتی کشور دارد. این مجموعه، با توجه به سابقه‌ی طولانی خود در حوزه‌ی فولاد، نگاهی سیستماتیک و عمیق به این صنعت داشته و جهت رفع موانع و تامین نیاز مشتریان، فراتر از انتظار ظاهر شده‌است. سراج توس موفقیت خود را مرهون پیگیری مستمر، سرویس‌دهی مناسب و مشتری‌مداری است.