پشتیبانی قاطع اتحادیه اروپا از استراتژی فولاد سبز در دوران پساکرونا

پشتیبانی قاطع اتحادیه اروپا از استراتژی فولاد سبز در دوران پساکرونا

انجمن فولاد اروپا (EUROFER)، از تصمیم اتحادیه‌ی اروپا برای استراتژی کربن‌زدایی از فولاد و همچنین آنالیز دقیق فولاد، استقبال می‌کند. این تصمیم نشان‌دهنده‌ی حمایت اتحادیه اروپا از بخش‌هایی مانند فولاد است که برای اقتصاد اروپا، نقش استراتژیک بازی می‌کنند. باتوجه به اینکه در دوران پس از کرونا، فشارها روی کربن‌زدایی از فولاد خواهد بود، باید به این نکته توجه داشت که رسیدن به این هدف، کاملا وابسته به این است که از استراتژی‌های کاربردی و قابل اجرا، استفاده شود. (اینکه چه استراتژی اتخاذ شود، مهم‌ترین بخش برای رسیدن به این هدف است).

بحران کرونا، شکنندگی بازارهای واحد و همچنین وابستگی‌های استراتژیک اتحادیه اروپا به دیگر بخش‌های اقتصاد جهانی را برجسته کرد. Axel Eggert، مدیر کل EUROFERمی‌گوید: ما به یک استراتژی هدفمند و به‌روز شده نیاز داریم، چیزی که بشود بعد از شوک بوجود آمده از بحران کرونا، روی آن حساب کرد. وی افزود، ما خوشحالیم که می‌بینیم این کمیسیون، از چالش‌های خاصی که صنعت فولاد با آن روبروست، آگاهی دارد و همچنین باید گفت که در صورت در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای تولید فولاد سبز، پتانسیل‌های باورنکردنی برای کربن‌زدایی از این صنعت، وجود دارد.

استراتژی اصلی، که در مارس ۲۰۲۰ منتشر شد، سعی داشت چارچوبی هماهنگ و جامع، به‌منظور بهبود رقابت و نوآوری صنعتی اتحادیه اروپا در مواجهه با تحولات مربوط به حوزه‌ی دیجیتال و همچنین فناوری‌های دوست‌دار محیط‌زیست، فراهم کند.

پشتیبانی قاطع اتحادیه اروپا از استراتژی فولاد سبز در دوران پساکرونا

آقای Eggert اضافه می‌کند که، استراتژی فوق‌الذکر بر این پایه استوار است که چگونه اتحاد دولت‌ها می‌تواند در تحقق اهداف و سیاست‌های خاص، موثر باشد. به‌روزرسانی باید به گونه‌ای باشد که آخرین اهداف و تغییرات به وجود آمده، پس از هر بحران را مد نظر قرار دهد. با توجه به اهمیت استراتژیک هرپروژه‌، پروژه‌های سبز، در الویت هستند. و این همان چیزی است که در حال حاضر صنعت فولاد اروپا مشغول کارکردن برروی آن است.

صنعت فولاد اروپا بیش از ۱۰۰ پروژه دكربونیزه کردن فولاد، در سرتاسر اروپا، در دست اجرا دارد كه این پروژه‌ها می‌تواند طی چند سال آینده و در صورت اجرای كامل، به این بخش كمک كنند که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۰ درصد انتشار کربن خود را کاهش دهد. و طبق این برنامه انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۵۰، بخش فولاد، تقریبا عاری از کربن شود.

ما توقع نداریم که این استراتژی به‌طور کامل چالش‌های بزرگ فولاد و دیگر بخش‌های صنعت را برطرف کند ولی این مساله می‌تواند شروعی برای اقدامات بزرگ و تاثیرگذاری ازین دست باشد. این کار باید در بالاترین سطح، توسط سیاست‌گذاران، کارفرمایان و اتحادیه‌ها و با رعایت کامل پروتکل‌های محیط‌زیستی انجام‌ شود.

پشتیبانی قاطع اتحادیه اروپا از استراتژی فولاد سبز در دوران پساکرونا

آقای Eggert در نتیجه، بیان می‌دارد که بازاری برای فولاد سبز(دوستدار طبیعت) باید ایجاد شود که در آن از تحقیقات و توسعه و نوآوری حمایت شود، رقابت تجاری بین‌المللی حفظ شود، از انتشار کربن جلوگیری شود و هزینه‌های زیست‌محیطی این کار در نظر شود. ما مشتاقانه منتظریم ببینیم که این استراتژی به‌روز شده، چگونه می‌تواند بر صنعت، جامعه و محیط‌زیست اتحادیه اروپا تأثیر مثبت بگذارد.

 

منبع:  https://www.eurofer.eu/press-releases

مطالب مرتبط