۸ عامل تاثیرگذار در تعیین قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه- رول سیاه- کویل سیاه

ورق سیاه در انگلیسی، Hot Rolled Sheet  نامیده می‌شود. نورد گرم، یکی از روش‌های تولید ورق‌های فلزی با ضخامت کم است و به ورق تولیدی با این روش ورق نورد گرم یا ورق سیاه گفته می‌شود.

به‌دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده‌ی ورق در دمای بالا، رنگ محصول مات می‌گردد، به‌همین علت از اصطلاح ورق سیاه برای نامگذاری آن استفاده می‌شود. براساس ماده‌ی اولیه‌ی مورد استفاده که اسلب یا تختال نامیده می‌شود و همچنین شرایط و نحوه تولید؛ ورقهای فولادی گرم دارای خواص مکانیکی و شیمیایی متعددی هستند و همین امر سبب می‌شود که ازین محصول در رنج وسیعی از صنایع استفاده شود.

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه در ایران همواره در نوسان بوده است و اصلی‌ترین دلیل آن قیمت بالای دلار و تمایل بیشتر کارخانجات به صادرات آن به خارج از کشور است. نوسان و تغییر قیمت محصولاتی مانند ورق سیاه به دلیل حیاتی بودن آنها برای تمام صنایع کشور و پرمصرف بودن آن در صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی و یا ساختمان‌سازی، بر اقتصاد کشور بسیار تأثیرگذار است. عامل دیگری که می‌تواند بر قیمت ورق سیاه تاثیر بگذارد، قیمت اسلب در بازار داخلی است. پیش‌بینی قیمت ورق سیاه، به‌دلیل کاربرد وسیعی که در صنایع مختلف دارد و همچنین نقشی که به‌عنوان پایه، برای تولید بسیاری از محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه و غیره دارد، برای مشخص‌کردن بودجه‌ی کل در بسیاری از صنایع وابسته، از اهمیت زیادی برخوردار است. چند عامل به‌عنوان عوامل اصلی در تعیین قیمت ورق سیاه تاثیرگذار هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

عوامل تعیین کننده‌ی قیمت ورق سیاه

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا بین مصرف‌کننده و تولیدکننده یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورق سیاه و انواع محصولات فولادی است. در سال‌های اخیر تولید محصولات فولادی در ایران رشد صعودی داشته و تقاضا برای شمش آهن را افزایش داده است. برقراری توزان بین عرضه و تقاضای شمش، عاملی موثر بر قیمت شمش آهن و پس از آن قیمت تمامی آهن‌آلات و محصولات فولادی می‌باشد. همچنین عرضه و تقاضا در بورس نیز بر قیمت شمش فولاد موثر است.

شاخص PMI چین

شاخص PMI (purchasing managers index)، یا شاخص مدیران خرید، مقیاسی برای ارزیابی فعالیت اقتصادی در یک بخش خاص است. این شاخص، یکی از مهم‌ترین داده‌های اقتصادی است و در اقتصادهای بزرگ منتشر می‌شود. شاخص PMI توسط تمام معامله‌گران از نزدیک رصد می‌شود.

اگر مقدار شاخص برابر ۵۰ یا بالاتر از آن باشد یعنی وضعیت رو به بهبود نسبی قرار دارد. اگر مقدارشاخص به سمت پایین‌تر از ۵۰ برود، نشان دهنده‌ی افت اقتصادی می‌باشد. شاخص PMI بالای ۵۰ درصد نشان دهنده‌ی اقتصاد در حال رشد است.

بنابر گزارش steelorbis به نقل از کمیته لجستیک فولاد چین CSLC، در ماه می سال ۲۰۲۱، شاخص PMI  فولاد چین ۴۶٫۱ درصد بود که نسبت به ماه اپریل ۰٫۷ درصد افزایش یافته است. در ماه می، علیرغم محدودیت‌های تولید و کندی تقاضا، تولیدات فولاد چین افزایش داشته است. در ماه جون قیمت، فولاد دامنه نوسان محدودی داشته و به‌دلیل اینکه ماه جون فصل بارش باران در مناطق جنوبی و شرقی چین است و بارش باران سبب کاهش تقاضا برای محصولات فولادی مورد استفاده در ساختمان‌سازی می‌شود، در نتیجه در این ماه با کاهش تقاضای محصولات فولادی در چین مواجه هستیم و همچنین کمبود ذخایر فولاد تاثیر منفی روی تولیدات دارد. علاوه براین، نقدینگی محدود باعث کاهش قیمت می‌شود. پایین آمدن شاخص PMI چین سبب پایین آمدن قیمت محصولات فولادی  می‌شود.

قیمت اسلب و قراضه

قیمت اسلب و قراضه، در بازارهای جهانی، روی قیمت ورق سیاه داخل ایران تاثیرگذار است. در مورد ترند قیمت شمش فولاد جهانی، همواره تغییرات قیمت بیلت و اسلب صادراتی ایران مبنای قیمت‌گذاری و تاثیرگذاری بر قیمت‌های داخلی می‌باشد. از بین بازارهای دیگر کشورها، قیمت شمش آهن در کشورهای حوزه CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع)، بر روند قیمت گذاری‌ها بی‌تاثیر نیست. در مورد روند قیمت قراضه جهانی نیز مهم است که بدانیم همواره تغییرات قیمت قراضه در بازار کشور ترکیه، از فاکتورهای موثر برای قیمت قراضه در بازار داخلی ایران است.

نوسانات نرخ ارز و مسایل سیاسی روز

نرخ ارز از دیگر عوامل موثر بر قیمت ورق سیاه است و نوسانات قیمت ارز، بازار آهن آلات و محصولات فولادی را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. به‌طوری که کنترل روزانه و ساعتی تغییرات قیمت ارز جزو امور روزانه و بدیهی فعالان بازار آهن شده است. همانطور که می‌دانید نرخ دلار امریکا تا حد زیادی متاثر از  مسائل سیاسی و روابط اجتماعی بین کشورهاست.

تاثیر تورم جهانی

بالا رفتن قیمت‌ها در سطح دنیا، مسلما روی تهیه و تولید محصولات پایه، نظیر ورق سیاه، تاثیرگذار است. برخی مواد اولیه در پروسه ساخت ورق سیاه از خارج از ایران وارد می شود که این مساله قیمت ورق سیاه در داخل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سنگ آهن به‌عنوان ماده‌ی اولیه در تولید ورق سیاه، از مواردی است که نوسانات قیمت آن در سطح جهانی، بر قیمت ورق سیاه تاثیرگذار است و تورم جهانی باعث افزایش آن می‌شود.

تولیدات سنگ آهن

سنگ آهن به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌ی تولید محصولات فولادی، عاملی تعیین کننده در قیمت این محصولات و ورق سیاه محسوب می‌شود. کشورهای استخراج کننده‌ی سنگ آهن اگر تصمیم به کم‌کردن یا زیادکردن تولیدات معدنی خود داشته باشند، قیمت تمام شده‌ی ورق سیاه نیز از این تصمیمات تاثیر خواهد گرفت. تولید فولاد در کشور، نسبت به تقاضای آن پایین است و تنها در حدود نیمی از تقاضای داخلی را پوشش می‌دهد. به‌این ترتیب بهای تمام شده‌ی تولیدات فولادی به‌شدت تحت تاثیر عوامل بین‌المللی، کشورهای تولیدکننده و صادرکننده و عوامل داخلی قرار می‌گیرد.

هزینه‌ی حمل و نقل

هزینه‌ی حمل و نقل یکی دیگر از فاکتورهاییست که در صنعت فولاد بسیار تاثیرگذار است. و این مساله مسلما هنگام صادرات و واردات این محصولات تاثیر مشهودتری نیز خواهد داشت.

هزینه‌ی حمل و نقل به عوامل گوناگونی وابسته است. ازجمله این عوامل می‌توان به؛ مسافت تا کشور مقصد صادرات، شرایط آب و هوایی و محصولات مختلف صادراتی نام برد. برای مثال در فصل پاییز و زمستان، محصولات کشاورزی زیادی از مقصد روسیه به کشورهای مختلف صادر می‌شوند که همین امر سبب افزایش تقاضا برای کشتی باربری و افزایش هزینه‌ی حمل و نقل می‌شود.

شاخص FOB چین

با توجه به نمودار FOB  چین مربوط به ورق سیاه، درج شده در سایت LME، مشاهده می‌شود که؛ از اول ژانویه  سال ۲۰۲۱ تا ماه جولای، کمترین قیمت ورق سیاه مربوط به تاریخ ۲ فوریه است که ۶۰۰ دلار به ازای هر تن بوده است و بالاترین قیمت ۱۰۴۶ دلار در هر تن بوده که در تاریخ ۱۲ می این قیمت را شاهد بودیم و پس از آن قیمت FOB ، دوباره با کاهش مواجه شده و در ماه جولای به ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده است. یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش  قیمت  FOB چین، تورم جهانی است.

نمودار قیمت ورق سیاه

طبق گزارش fastmarkets، قیمت ورق سیاه در هفته‌ی اول جولای ۲۰۲۱ بالا رفته و به ۸۷ دلار در هر CWT رسیده است ) معادل ۱۷۴۹٫۸۰ دلار در هر تن بر پایه‌ی FOB امریکا ). این اولین بار است که قیمت ورق سیاه به این حد رسیده و پیش‌بینی می‌شود که قیمت کویل سیاه به ۸۷٫۴۹ هم برسد. در اول جولای ۲۰۲۱، قیمت کویل سیاه نسبت به ۳۰ ژوئن، به میزان ۱٫۱۱ درصد افزایش داشته است و همچنین نسبت به ۲۴ژوئن نیز ۳٫۳۱ درصد افزایش قیمت مشاهده می‌شود. می‌توان گفت که به‌دلیل کمبود نقدینگی، ورودی در زیرشاخص تولیدکننده، غلبه کرده است.

کارخانه‌های تولید کننده‌ی ورق سیاه

از جمله کارخانه‌های تولید کننده‌ی ورق سیاه در ایران؛ فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع فولاد گیلان، نورد و لوله اهواز، فولاد اکسین اهواز و فولاد کاویان را می‌توان نام برد.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

این کارخانه ضمن تولید اسلب فولادی، در حوزه تبدیل به ورق‌های فولادی نیز فعالیت دارد. ظرفیت اسمی این مجتمع ۱۱٫۵ میلیون تن محصولات مختلف فولادی می‌باشد. شرکت‌های فولاد سبا، امیرکبیر کاشان و فولاد هرمزگان زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه اصفهان هستند. ضخامت ورق سیاه فولاد مبارکه بین ۱٫۶ تا ۱۵ میلی‌متر است و بیشتر برای تولید لوله، پروفیل، صنعت خودرو سازی و لوازم خانگی کاربرد دارد. شرکت فولاد مبارکه اصفهان ورق سیاه، ورق آجدار، ورق رنگی، ورق قلع‌اندود و ورق گالوانیزه تولید می‌کند. کیفیت ورق سیاه فولاد مبارکه، بسیار عالی می‌باشد و قیمت آن نیز به طبع گران‌تر است.

مجتمع فولاد سبا

مجتمع فولاد سبا یکی از زیرمجموعه‌های مجتمع فولاد مبارکه اصفهان می‌باشد. در بهمن ماه ۱۳۸۱ اولین ذوب، در کوره قوس الکتریکی این مجتمع انجام‌شد. این کارخانه، نخستین واحد تولید کننده‌ی ورق‌های فولادی ضدزنگ کشور می‌باشد و با به‌کارگیری تجهیزات متالوژی، باعث شده‌ است که سطح کیفی محصولات فولادی این کارخانه، به‌شکل قابل توجهی بالا باشد. مجتمع فولاد سبا، با ظرفیت تولیدی ۷۰۰ هزار تن در سال، در حال فعالیت است.

خرید ورق سیاه

انواع ورق‌های فولادی St37  مجتمع فولاد مبارکه‌ی اصفهان، با ابعاد ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلی‌متر و انواع ورق سیاه مجتمع فولاد سبا را می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سراج توس از جدول مشخصات ورق سیاه عرضه‌ شده توسط این شرکت، با اطمینان از بهترین قیمت و کیفیت، خریداری کنید. شما می‌توانید ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان و دیگر کارخانه‌ها را به هر دو صورت رول و شیت خریداری کنید. لازم به ذکر است که سفارش شما ظرف مدت ۴۸ ساعت بعد از توافقات اولیه و پرداخت، در محل مورد نظر شما حاضر خواهد بود.

منابع:

www.fastmarkets.com

https://www.steelorbis.com

مطالب مرتبط