ممنوعیت صادرات زغال سنگ اندونزی به‌دلیل نگرانی از کمبود برق

ممنوعیت صادرات زغال سنگ اندونزی

به گزارش خبرگزاری رویترز: یک مقام ارشد در وزارت انرژی اندونزی روز شنبه گفت که اندونزی صادرات زغال سنگ را در ماه ژانویه به دلیل نگرانی از اینکه عرضه کم در نیروگاه های داخلی می تواند منجر به خاموشی گسترده شود، ممنوع کرده است. این کشور آسیای جنوب شرقی، بزرگترین صادرکننده‌ی زغال سنگ حرارتی در جهان است که حدود ۴۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ صادر کرده است. بزرگترین مشتریان زغال این کشور، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی هستند. با ادامه‌ی این مطلب، همراه ما در سراج توس باشید.

سیاست تعهدات بازار داخلی اندونزی

اندونزی یک سیاست به اصطلاح تعهدات بازار داخلی (DMO) دارد که به موجب آن معدنکاران زغال سنگ باید ۲۵ درصد از تولید سالانه را به شرکت دولتی Perusahaan Listrik Negara  که به اختصار به آن PLN  می گویند با حداکثر قیمت ۷۰ دلار در هر تن، عرضه کنند که بسیار کمتر از قیمت های فعلی بازار است.

دلیل منع صادرات اندونزی

رضوان جمال الدین مدیرکل معادن و زغال سنگ وزارت انرژی اندونزی در بیانیه ای اعلام کرد: چرا همه از صادرات منع شده‌اند؟ این موضوع فراتر از تصمیم وزارتخانه است اما موقتی خواهد بود. اگر این ممنوعیت اجرا نشود تقریبا ۲۰ نیروگاه با توان تولید ۱۰ هزار و ۸۵۰ مگاوات برق، خاموش می‌شود. لذا اگر اقدامات استراتژیک اجرایی نشود ممکن است خاموشی گسترده ای رخ دهد.

رضوان ادامه داد: عرضه زغال به نیروگاه ها هر ماه کمتر از DMO است بنابراین تا پایان سال کسری ذخایر زغال وجود خواهد داشت. وی افزود: این ممنوعیت پس از ۵ ژانویه در نظر گرفته شده است.

انجمن معادن زغال سنگ اندونزی ICMA از وزیر انرژی این کشور خواسته تا ممنوعیت صادرات را لغو کند و در بیانیه ای اعلام داشته که این سیاست به سرعت و بدون مذاکره با فعالان تجاری اتخاذ شده است.

آقای Pandu Sjahrir رئیس انجمن ICMA گفت: ممنوعیت گسترده صادرات ممکن است حجم ۳۸ تا ۴۰ میلیون تنی تولید ماهانه زغال را مختل کند. در سال های اخیر اندونزی حدود ۳۰ میلیون تن زغال سنگ در ماه ژانویه هر سال صادر کرده است.

این انجمن همچنین گفته است: اگر تولیدکنندگان زغال به‌دلیل عدم توانایی در تحویل و صادرات زغال سنگ، اعلام فورس ماژور کنند نگران اختلافات احتمالی با خریداران خود هستند.

رئیس این انجمن تاکید کرد: کشتی هایی که به سمت آب های اندونزی حرکت می کنند نیز شرایط نامطمئنی را تجربه می‌کنند و این بر اعتبار اندونزی به عنوان عرضه کننده زغال سنگ جهان تاثیر می‌گذارد.

نظر تحلیلگران  در مورد قیمت جهانی زغال سنگ

به عقیده تحلیلگران این ممنوعیت قیمت جهانی زغال را در هفته‌های آتی به‌دلیل کاهش موجودی، افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مشتریان اندونزی به روسیه، استرالیا یا مغولستان روی آورند.

در آگوست ۲۰۲۱ اندونزی صادرات زغال از ۳۴ معدن زغال سنگ را به حالت تعلیق در آورد و اعلام داشت در فاصله ژانویه تا جولای سال گذشته این معادن به تعهدات بازار داخلی عمل نکرده‌اند.

اندونزی در میان ۱۰ تولیدکننده‌ی بزرگ گازهای گلخانه‌ای جهان قرار دارد و زغال حدود ۶۰ درصد از منابع انرژی آنرا تشکیل می‌دهد.

شرکت سراج توس با سابقه‌ی درخشان در صنعت فولاد، بزرگترین تامین کننده‌ی انواع ورق‌های فولادی و مقاطع فلزی برای صنایع و پروژه‌های بزرگ کشور می‌باشد.

مشاهده مشخصات و قیمت‌ها :

  • قیمت روز میلگرد
  • قیمت روز تیرآهن
  • قیمت روز ورق اسید شویی
  • قیمت روز ورق روغنی
  • قیمت روز ورق سیاه
  • قیمت روز ورق گالوانیزه
  • قیمت روز ورق رنگی
  • قیمت روز ورق آلیاژی
  • قیمت روز قلع اندود

منبع:

kjtehrani

مطالب مرتبط