سراج توس  »  قیمت ورق اسید شویی

قیمت ورق اسید شویی

ورق اسید شویی

قیمت ورق اسیدشویی و دیگر محصولاتی که قیمت آنها وابسته به نرخ ارز است، همواره در حال نوسان بوده و ثابت نیست. در وب‌سایت سراج توس شما می‌توانید در لحظه، از قیمت انواع آهن و فولاد اطلاع پیدا کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد انواع آهن و فولاد و همچنین نحوه‌ی ارسال آنها، می‌توانید با پشتیبانان ما در شرکت سراج توس تماس بگیرید.

ورق اسید شویی- سراج توس

ورق اسیدشویی چیست

بعد از انجام عملیات نورد گرم روی فولاد، سطح فولاد در معرض اکسیژن هوا قرار گرفته و تشکیل اکسید آهن می‌دهد. روش‌های زیادی برای حذف اکسیدهای آهن استفاده شده است. روش ترجیحی در فولاد، اسیدشویی فولاد است. در این روش، ورقه‌های فولاد با اسید، شستشو داده می‌شوند. به فرایند اسیدشویی در انگلیسی ” Pickling ” گفته می‌شود.

اسیدشویی در اصل، برطرف‌کردن اکسید، با غوطه‌ور کردن ورقه‌های فولادی در اسید می‌باشد. بعد از اسیدشویی، صفحات فولادی برای پاک‌سازی باقی‌مانده‌ی ناخالصی‌های روی ورق اسیدشویی، با آب خالص شستشو داده می‌شوند. برای اسیدشویی از محلول pickle liquor، استفاده می‌شود که معمولاً حاوی اسید است و برای حذف ناخالصی‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ورق اسیدشویی در دسته ورق‌های گرم قرار دارد.

در مطلب پیش رو، سعی ما بر این است تا به معرفی ورق اسیدشویی پرداخته و شما را بیشتر با این محصول آشنا کنیم.

مراحل اسیدشویی ورق

اسیدشویی ورق شامل مراحل متعدد است که این مراحل شامل: بارگیری ورق، بازشدن کلاف، صاف‌کردن ورق، لبه‌گیری ورق، شستشوی ورق، آغشته‌کردن به اسید اولیه، اسیدشویی، خشک‌کردن ورق، روغن‌کاری و کلاف مجدد است که در ذیل به اختصار، مراحل مختلف توضیح داده می‌شود.

بارگیری ورق: در ابتدا ورق‌ها برروی حمل کننده‌ی ورق بارگیری می‌گردند. این حمل کننده، معمولا یک یا چند رول ورق را بارگیری نموده و به ابتدای خط تولید ورق اسیدشویی منتقل می‌کنند.

بازشدن کلاف: پس از قرارگرفتن رول ورق در مقابل خط تولید ورق اسید شویی، تسمه‌ی بسته‌بندی رول ورق باز می‌گردد و ورق توسط جک‌های هیدرولک و اتوماتیک مهار می‌گردد.

صاف‌کردن ورق: پس از باز شدن کلاف ورق، عبور ورق از میان غلتک‌های صاف‌کننده صورت می‌گیرد و هرگونه اعوجاج و موج، در ورق کاملا برطرف می‌گردد. غلتک‌های به‌کار رفته در این مرحله، به اندازه‌ی غلتک‌های نورد سرد نیرو وارد نمی‌کنند ولی به هر حال این عمل به نوعی نورد سرد در نظر گرفته‌ می‌شود.

لبه‌گیری ورق: پس از عبور ورق از غلتک‌های صاف‌کننده و موج‌گیر، قسمت لبه‌گیری ورق که اصولا هیدرولیک هستند انجام می‌گیرد. این عمل در مواردی انجام می‌شود که ورق پس از صاف‌شدن و عبور از غلتک‌ها، دارای لبه شده و یکنواختی ورق از بین رفته‌ باشد. لبه‌ها بریده شده و ورق کاملا در ابعاد نهایی قرار می‌گیرد.

شستشوی ورق: در بخش بعدی، ورق‌آهنی مورد شستشو قرار می‌گیرد. این بخش که شستشوی اولیه نامیده می‌شود در یک مرحله انجام می‌گیرد و آلودگی‌های بسیار سطحی، نظیر خاک، چربی‌های سطحی و دیگر چسبندگی‌ها را به‌طور کامل از سطح ورق می‌زدایند. ماده‌ی شوینده، معمولا محلول حاوی هیدروکسید سدیم می‌باشد.

آغشته‌کردن به اسید اولیه: در مرحله‌ی بعدی ورق از وان‌هایی محتوی کلریدآهن به‌صورت رفت و برگشتی عبور می‌نماید. این مرحله تا زمانی ادامه می‌یابد که کلیه بافت ورق به‌این ماده به‌طور کامل آغشته‌گردد.

اسیدشویی: در نهایت ورق از وان‌هایی که محتوی اسیدهیدروکلریک یا کلریدهیدروژن هستند عبور نموده و ورق به‌طور کامل اسیدشویی می‌گردد. مرحله اسیدشویی تا زمانی انجام می‌پذیرد که کلیه اکسیدها و لایه‌های زنگ و کربن از سطح فولاد زدوده شود و فولاد براق به‌نظر برسد. البته پس از آن بلافاصله اسید شستشو می‌شود که این‌کار با ماده‌ی شیمیایی قلیایی صورت‌می‌گیرد.

خشک‌کردن ورق: پس از این‌که عملیات اسیدشویی انجام‌ شد، کلیه‌ی رطوبت سطح ورق می‌بایست گرفته‌شود و ورق کاملا خشک گردد. در این مرحله، پس از این‌که مواد اسیدی و آب موجود برروی ورق به‌طور کامل از طریق سیستم تخلیه، دفع گردید، یک سیستم دمش هوا برروی ورق فعال شده و ورق را از رطوبت عاری می‌نماید.

روغن‌کاری: آخرین مرحله در فرآیند اسیدشویی اعمال روغن برروی سطح ورق است. انجام این عمل برای کلیه‌ی ورق‌های اسیدشویی کاملا الزامی است. به دلیل این‌که پس از اسیدشویی، سطح ورق آماده‌ی اکسیداسیون مجدد قرارگرفته و ورق به‌ آسانی زنگ می‌زند، لذا با روغن‌کاری از طریق تجهیزات مخصوص روغن‌کاری هیدروستاتیک، سطح ورق کاملا با روغن آغشته می‌شود.

کلاف مجدد: پس از اعمال روغن برروی سطح ورق، دستگاه کلاف ورق را مجددا به‌صورت رول ورق بسته‌بندی می‌نماید.

برای خرید آنلاین ورق اسیدشویی با مناسب‌ترین قیمت به وب‌سایت سراج توس مراجعه کنید.

دلایل اسیدشویی ورق

فرایند اسیدشویی برای حذف ناخالصی‌ها مانند لکه‌ها، آلودگی‌های غیرآلی، زنگ‌زدگی یا رسوب از سطح فلزات آهنی، مس، فلزات گران‌بها و آلیاژهای آلومینیومی، انجام می‌شود. همان‌طور که پیشتر ذکر شد، محلولی به نام pickle liquor، که حاوی اسید است، برای حذف ناخالصی‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از اسیدشویی، معمولاً در فرایندهای مختلف تولید فولاد، از بین‌بردن رسوب یا تمیز کردن فولاد استفاده می‌شود. اسیدشویی به حذف یک لایه‌ی نازک فلز از سطح فولاد ضدزنگ گفته می‌شود. معمولاً برای اسیدشویی، فولاد ضدزنگ از مخلوطی از اسیدنیتریک و هیدروفلوئوریک اسید استفاده می‌شود. اسیدشویی، فرایندی است که برای حذف لایه‌های تغییر رنگ داده شده توسط جوشکاری از سطح فولاد ضدزنگ استفاده می‌شود. جایی‌که میزان کروم سطحی فولاد کاهش یافته‌است.

انواع روش‌های اسیدشویی ورق

طیف وسیعی از روش‌های اسیدشویی وجود دارد که می‌توان در ساخت قطعات فولادی ضدزنگ، مصالح مختلف ساختمان و فلزکاری از آنها استفاده‌کرد. مهم‌ترین ترکیباتی که در اسیدشویی فولاد ضدزنگ از آنها استفاده می‌شود، اسیدنیتریک و هیدروفلوئوریک‌ اسید می‌باشد. روش‌های عمده‌ی استفاده‌شده توسط متخصصان اسیدشویی برای تمیز کردن کامل مواد یا مناطق بزرگ عبارتند از:

  • اسیدشویی به روش غوطه‌وری درون مخزن
  • اسیدشویی به روش اسپری برروی سطوح
  • اسیدشویی به روش بازگردشی

روش غوطه‌وری در مخزن، معمولاً خارج از محل و در کارخانه‌ی تولیدکننده یا توسط متخصص اسیدشویی انجام می‌شود.

اسیدشویی افشانه‌ای (اسپری)، می‌تواند در محل انجام‌شود، اما باید با تجهیزات و توسط متخصصان با روش‌های ایمن و با دفع مناسب اسید انجام ‌شود. روش غوطه‌وری در مخزن دارای مزیت ایجاد مقاومت به خوردگی مطلوب در تمام سطوح با دسترسی سخت و هم‌چنین یکنواختی اسیدشویی برخوردار است. همچنین بهترین گزینه در زمینه‌ی بهداشت و ایمنی است زیرا همیشه «خارج از سایت» انجام می‌شود. انجام اسیدشویی در کارخانجات تولیدکننده فولاد ضدزنگ یا کارگاه‌های پرداخت‌کاری که در آن فرایند با دقت کنترل می‌شود، آثار مخرب محیط زیستی این فرایند را کاهش می‌دهد.

کاربردهای ورق اسیدشویی

از ورق اسیدشویی در صنایع مختلف استفاده می‌شود و کاربردهای متعددی در صنایع گوناگون دارد. بیشترین کاربرد ورق اسیدشویی در تولید لوله و پروفیل‌های مورد استفاده در صنعت ساختمان، لوله‌های انتقال آب، نفت و گاز، مخزن‌های مایعات و گازها، مخازن تحت‌ فشار، فرم‌دهی مجدد برای محصولات گالوانیزه، فرم‌دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز، تولید قسمت‌های بدنه و قطعات داخلی خودر، رینگ و شاسی و تولید چرخ خودرو، از این محصول استفاده می‌شود.

مزایای اسید شویی با اسید کلریدریک

اسیدشویی با اسید کلریدریک در زمان‌های قدیم کمتر مورد توجه قرار می‌گرفته است. در گذشته از اسیدسولفوریک به‌عنوان ماده‌ی اصلی اسیدشویی استفاده می‌شد و اسید کلریدریک کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروزه استفاده از اسید کلریدریک بیشتر در این صنعت مورد توجه قرار گرفته‌است و آن هم به‌دلیل مزایای متعدد استفاده از اسید کلریدریک در این صنعت است.

در ذیل به برخی مزایای استفاده از اسید کلریدریک در اسیدشویی، اشاره می‌شود:

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از اسید کلریدریک و ترکیبات آن، جنبه‌ی اقتصادی است. روش بهینه جهت اسیدشویی، استفاده از ترکیباتی است که کارخانه‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند. این ترکیبات علاوه بر قیمت مناسب، همیشه ترکیب ثابتی دارند و همین امر موجب جلوگیری از اثرات تخریبی حاصل از اسیدشویی می‌شود. از دیگر مزایای این روش این است که در شرایط غلظت و دمای یکسان، نرخ اسیدشویی با اسید کلریدریک ۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی با اسیدسولفوریک است.

اسید کلریدریک، اکسید بیشتری را در خود حل می‌کند، در نتیجه، سطح را تمیزتر می‌کند. استفاده از اسید کلریدریک سبب می‌شود که در تانک‌های اسیدشویی از اسید کمتری استفاده شود. حمله و کارایی اسید کلریدریک به خود فولاد به‌عنوان فلز پایه، کمتر خواهد بود و از هدر رفتن فلز جلوگیری می‌کند. دمای لازم برای اسید کلریدریک کمتر از اسید سولفوریک است. دمای بهینه کاری برای اسید کلریدریک ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد است ولیکن دمای لازم برای اسیدسولفوریک ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

بزرگ‌ترین عیب اسیدکلریدریک نسبت به اسیدسولفوریک، فرار بودن بیشتر آن است. بنابراین، یک بازدارنده، معمولاً به محلول اسید اضافه می‌شود برای جلوگیری یا کاهش حمله‌ی اسید به خود فولاد درحالی‌که اجازه‌ی حمله‌ی ترجیحی به اکسیدهای آهن را می‌دهد. نرخ اسیدشویی تحت تأثیر متغیرهای مختلفی از جمله مواد سازنده فولاد پایه، نوع چسبندگی اکسیدها، غلظت اسید و غلظت آهن کلرید در محلول، دمای محلول، هم‌زدن، زمان غوطه‌وری و وجود بازدارنده‌ها است. نرخ اسیدشویی با افزایش غلظت اسید یا دما افزایش می‌یابد. وقتی اسیدشویی ادامه پیدا می‌کند، اسیدکلریدریک آزاد تخلیه و کلریدآهن جمع می‌شود و نمی‌تواند به‌طور موثرعمل‌کند و کیفیت سطح فلز خراب می‌شود. در آن زمان، باقی‌مانده اسید از مخزن اسید به مخزن ذخیره، تخلیه می‌شود و مخزن اسید با محلول اسید تازه پر می‌شود. انتقال اسید یا به‎‌طور مداوم یا به‌صورت حمام انجام می‌شود.

انواع ورق اسیدشویي

بر اساس استاندارد BS EN 10111 ورق‌های اسیدشویی به چهار گرید تقسیم می‌شوند:

ورق اسیدشویی  DD11

ورق اسیدشویی  DD12

ورق اسیدشویی  DD13

ورق اسیدشویی  DD14

بر اساس استاندارد DIN 1614 ورق‌های اسیدشویی به چهار گرید اصلی تقسیم‌بندی شده‌اند:

ورق اسید شویی  StW22

ورق اسید شویی  USt23

ورق اسید شویی  RRStW23

ورق اسید شویی  StW24

در وب‌سایت سراج توس شما می‌توانید از قیمت انواع ورق اسیدشویی اطلاع پیدا کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی خرید ورق اسیدشویی با پشتیبانان ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

 

با توجه به نوسانات بازار، برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای ورق اسیدشویی امروز چهارشنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۱ لطفا تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۱۳۲۳۲ - داخلی ۳۰۵ و ۳۰۶

پاک کردن فیلتر
کد نام ضخامت (م‌م) ابعاد (م‌م) کیفیت حالت کارخانه انبار قیمت (تومان) مشاهده وضعیت
a۳۳۶۲ ورق اسید شویی ۲ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول w۲۲ ۲ ۱۰۰۰ w۲۲ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۶۵۷۸ ورق اسید شویی ۳ فولاد مبارکه اصفهان ۱۲۵۰ رول w۲۲ ۳ ۱۲۵۰ w۲۲ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۵۲۷۸ ورق اسید شویی ۳ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول w۲۲ ۳ ۱۰۰۰ w۲۲ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۹۲۷۳ ورق اسید شویی ۳ فولاد مبارکه اصفهان ۱۲۵۰ رول St۳۷ ۳ ۱۲۵۰ St۳۷ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۵۷۷۴ ورق اسید شویی ۴ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول w۲۲ ۴ ۱۰۰۰ w۲۲ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۹۵۳۶ ورق اسید شویی ۲.۵ فولاد مبارکه اصفهان ۱۲۵۰ رول w۲۲ ۲.۵ ۱۲۵۰ w۲۲ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۲۲۹۴ ورق اسید شویی ۲ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول St۳۷ ۲ ۱۰۰۰ St۳۷ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۵۳۲۶ ورق اسید شویی ۲.۵ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول St۳۷ ۲.۵ ۱۰۰۰ St۳۷ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۲۰۶۳ ورق اسید شویی ۲.۵ فولاد مبارکه اصفهان ۱۲۵۰ رول St۳۷ ۲.۵ ۱۲۵۰ St۳۷ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۴۹۵۹ ورق اسید شویی ۳ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول St۳۷ ۳ ۱۰۰۰ St۳۷ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
a۳۳۰۰ ورق اسید شویی ۲.۵ فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۰۰ رول w۲۲ ۲.۵ ۱۰۰۰ w۲۲ رول فولاد مبارکه اصفهان اصفهان تماس بگیرید
قیمت‌ها بدون احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده است.
خروجی PDF