رفع مشکل برق صنایع فولاد و سیمان

تامین برق صنایع سنگین

تهدید جدی صنایع به‌دنبال قطعی برق و گاز

در چند ماه گذشته، تولیدکنندگان فولاد در معرض تهدیدهای جدی به‌دلیل قطعی برق و گاز بوده‌اند. این گونه مشکلات، علاوه بر اینکه باعث کاهش تولید در صنایع استراتژیکی چون فولاد می‌شود پیامدهایی از قبیل کاهش ارزآوری بدلیل کاهش صادرات نیز بدنبال دارد که مسلما روی اقتصاد کشور تاثیر سوء خواهد داشت. در این مطلب همراه ما در سراج توس باشید.

با توجه به اینکه قطعی برق صنایع، عاملی برای گرانی سیمان، فولاد و سایر محصولات وابسته به این صنایع مادر است، مسولان در بخش تولید کشور، با رفع این مشکل می‌توانند، چرخه‌ی تولید را از بحران کاهش تولید و صادرات نجات دهند.

تاثیر قطعی برق صنایع بزرگ روی صنایع کوچک

باید توجه داشت که با تعطیلی کارخانه‌های تولید سیمان و فولاد به‌دلیل قطعی برق، سایر صنایع و کسب‌ و کارهای وابسته‌ هم به تعطیلی کشیده خواهند شد. واحدهایی مثل واحدهای تولید بتن آماده، که به‌دلیل نبود سیمان، به حالت تعلیق درآمدند.

این نکته حائز اهمیت است که با توجه به این‌که واحدهای تولیدی، برق خود را از طریق بورس و به‌صورت یکجا خریداری کرده‌اند، حتی در صورت عدم مصرف آن، مجبورند پول برق را پرداخت کنند، یعنی واحدهایی که به‌ صورت اختیاری اقدام به قطع برق خود کرده‌اند نیز باید پول برق مصرف‌ نشده را پرداخت کنند.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران در نامه‌ای به اسداله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تاثیرات قطعی برق صنایع سیمان و فولاد، بر بازار این محصولات و عرضه‌ها در بورس اشاره کرده و پیشنهاداتی را به‌منظور بهبود اوضاع مطرح کرد.

کاهش عرضه‌ی محصولات فولادی و سیمانی در بورس

به نقل از کالاخبر، در نامه‌ی مدیرعامل بورس کالای ایران به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است: به‌دلیل اجرای برنامه‌های وزارت نیرو در خصوص قطع یا ایجاد محدودیت در برق مورد نیاز صنایع فولاد و سیمان، تولید شرکت‌های فعال در این دو صنعت به شدت کاهش یافته و به تبع آن عرضه‌ی محصولات فولادی و سیمانی در بورس کالا به کمتر از یک سوم حالت عادی رسیده است و این کاهش عرضه، سبب بروز التهابات جدی در بازار این محصول شده است.

یکی دیگر از دلایل ایجاد التهاب در بازار سیمان، دوگانگی در فروش محصولات است به‌نحوی که بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان کماکان محصولات خود را با قیمت های مصوب درب کارخانه می‌فروشند که به‌دلیل شکاف قیمت قابل توجه بین قیمت درب کارخانه و قیمت کف بازار، سود هنگفتی نصیب خریداران می‌شود.

از طرف دیگر دوگانگی کانال فروش باعث شده است بخش اندکی از فروش صنعت (تقریبا ۲۰ درصد) از طریق بورس انجام شود و به‌دلیل این عرضه‌ی اندک، رقابت شدیدی در بازار شکل بگیرد؛ در حالیکه درصورت عرضه‌ی کامل محصول در یک بازار، امکان کشف قیمت منصفانه و منطقی فراهم خواهد شد.

پیشنهاداتی برای کاهش التهابات بازار فولاد و سیمان

با توجه به موارد فوق پیشنهادات ذیل جهت مدیریت بازار سیمان و فولاد و کاهش التهابات ارائه می‌گردد:

 • پیگیری تامین برق صنایع فولاد و سیمان به‌ویژه سیمان حداقل تا سطح ۵۰ درصد و افزایش تولید
 • اعلام ممنوعیت فروش خارج از بورس جهت کشف قیمت منصفانه
 • تجمیع عرضه‌ها و انجام عرضه، هر دو هفته یکبار
 • عرضه‌ی سلف سیمان (با موعد تحویل بیش از یک ماه) جهت اطمینان بخشی به پیمانکاران پروژه‌ها و خریداران در تامین نیاز آتی ایشان که این امر نیازمند اطمینان از تامین برق در موعد سررسید تحویل خواهد بود.

شرکت سراج توس با سابقه‌ی درخشان در صنعت فولاد، بزرگترین تامین کننده‌ی انواع ورق‌های فولادی و مقاطع فلزی برای صنایع و پروژه‌های بزرگ کشور می‌باشد.

مشاهده مشخصات و قیمت‌ها :

 • قیمت روز ورق اسید شویی
 • قیمت روز ورق روغنی
 • قیمت روز ورق سیاه
 • قیمت روز ورق گالوانیزه
 • قیمت روز ورق رنگی
 • قیمت روز ورق آلیاژی
 • قیمت روز قلع اندود

منبع:

sena.ir

مطالب مرتبط