اخبار بازار فولاد با سراج توس

اخبار بازار فولاد با سراج توس

اخبار بازار فولاد با سراج توس

با اخبار بازار فولاد دوشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۰، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، همراه ما در سراج توس باشید.

اخبار داخلی

واردات قراضه واحدهای بزرگ فولادی، راهکاری موثر برای تداوم فعالیت واحدهای کوچک القایی

سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: هرگاه با کمبود یا مازاد کالا یا محصولی در بازار مواجه می‌شویم بلافاصله دولت برای مدیریت آن کالا یا محصول و بدون توجه به شرایط حاکم بر بازار، یک مصوبه و دستورالعمل جدید صادر می‌کند.

اگر برای هراتفاق یک دستورالعمل و بخشنامه جدید داشته باشیم همین اتفاقی که سالیان سال افتاده و هیچ مشکلی حل نشده و تغییر مثبتی هم در بازار ایجاد نشده را به کرات مشاهده خواهیم کرد در حالیکه باید با یک روش صحیح، اصولی و کارشناسی فرآیندهای بازار را مدیریت کنیم. این فعال معدنی تصریح کرد: سیاست‌های دولت باید بدون توجه به کمبود یا مازاد محصول برنامه‌ریزی شود به این دلیل که ممکن است در آینده نزدیک شرایط عمومی با ورود یک واحد به مدار تغییر کند.

آهن اسفنجی گلوگاه رنجیره ی فولاد

عسکرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: گلوگاه زنجیره فولاد، بخش تولید آهن اسفنجی است و اشتباه بزرگی که دولت در دوره قبل کرد این بود که واحدهای کوچک تولیدی را در مدل تعادل و توازن طرح جامع فولاد وارد کرد و موجب وارد شدن آسیب کلی به صنعت فولاد شد.

قیمت گاز تعیین کننده اصلی قیمت آهن اسفنجی

محسن مصطفی‌پور،مدیرعامل شرکت فولاد غدیر نی‌ریز گفت: بورس درباره تداوم عرضه به این بازار از تولیدکنندگان آهن اسفنجی پیگیری می‌کند و برای عرضه بیشتر بر تولیدکنندگان فشار می‌آورد. وی افزود: کاهش عرضه محصولات فولادی به بورس کالا دلایل متعددی دارد که سیاست گذاری شرکتها و قطعی برق و گاز از عوامل موثربرعرضه کاهشی شرکت ها به بورس کالاست.

مصطفی‌پور با اشاره به عرضه قابل توجه گندله، کنسانتره و سنگ آهن سایر شرکتها در هفته گذشته ادامه داد: شرکت غدیر نی‌ریز هم در چند هفته اخیر توانسته است عرضه  گسترده‌ای از محصولات مانند آهن اسفنجی  به بورس کالا داشته باشد. هرچند در بخش‌های دیگر محصولات فولادی ممکن است عرضه کاهشی بوده باشد.

کاهش توان تولید صنایع معدنی، خطری بیخ گوش فولادسازان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تولید انواع محصولات زنجیره فولاد با استفاده از مواد اولیه و انرژی ارزان، مزیت نسبی تولیدکنندگان ایرانی است همین عامل نیز باعث شده تا در شرایط تحریم‌های بین‌المللی و افزایش هزینه‌های تولید، معادن و صنایع فولادی کشور بتوانند همپای سایر کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد، همچنان در بازارهای جهانی حضور داشته باشند. در این میان در صورتی که به هر دلیلی امکان تأمین همه یا بخشی از مواد اولیه از داخل کشور فراهم نباشد، سودآوری آن دسته از تولیدکنندگانی که اقدام به واردات مواد اولیه می‌کنند در داخل کشور کاهش خواهد یافت.

  • از سوی دیگر تأمین ارز مور نیاز برای خرید مواد اولیه با قیمت‌های جهانی، حمل‌ و نقل دریایی تا بنادر کشور و حمل ریلی یا جاده‌ای تا واحد تولیدی چالش‌های جدید واردکنندگان مواد اولیه خواهد بود و منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شود.
  • اگر تولیدکنندگان ایرانی اقدام به واردات کنسانتره ۶۷ درصد از استرالیا کنند برای تأمین هر تن کنسانتره نسبت به حالتی که آن را از داخل کشور تأمین کنند حدود ۸۰ دلار هزینه بیشتر پرداخت خواهند کرد.

محدودیت برق برای فولادی ها، دوام ندارد

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه برق صنایع از روز ۱۱ بهمن بدون اعمال محدودیت در اختیار صنایع قرار خواهد گرفت گفت: با سهمیه‌بندی و اولویت‌بندی برق صنایع به‌ویژه صنعت فولاد، این هفته گشایش‌هایی در محدودیت مصرف فولادی‌ها صورت خواهد گرفت و به زودی تولیدکنندگان این صنعت می‌توانند طبق روال گذشته برق در اختیار داشته باشند. این محدودیت‌ها با روند افزایش دما و افزایش سهمیه گاز و سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها کاهش می‌یابد. وی با اشاره به تعیین قبلی زمان محدودیت برق برای صنایع گفت: قرار بود محدودیت و سهمیه بندی برق تا ۱۲ بهمن اعمال شود اما اعمال محدودیت کاهش و به زودی بر طرف خواهد شد. از سوم بهمن محدودیت‌های برق برای صنایع سیمانی و فولادی با هماهنگی وزارت صمت اعمال شد.

اخبار خارجی

کمبود بیلت در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و افزایش قیمت های وارداتی

بازار شورای همکاری خلیج فارس (GCC) به دلیل تعلیق تولید در کارخانه های مختلف با کمبود بیلت تجاری مواجه است.

یک تولیدکننده بحرینی در حال انجام تعمیرات برنامه ریزی شده سالانه است که انتظار می‌رود در اواسط فوریه به پایان برسد. یک کارخانه‌ی عمانی نیز فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورده است، در حالی که کارخانه‌ی دیگری تا پایان فوریه تعمیرات سالانه خود را انجام می دهد. در نتیجه کمبود عرضه بیلت در امارات متحده عربی، عمان، بحرین و عربستان سعودی وجود دارد.

افزایش قیمت بیلت با مبدا کشورهای CIS

در راستای افزایش قیمت بیلت با مبدا کشورهای CIS و افزایش قیمت قراضه محلی، در عربستان سعودی، بیلت کوره القایی داخلی تقریباً ۵۰ ریال عربستان در هر تن افزایش یافته است و به ۲۳۸۰ تا ۲۴۵۰ ریال در هر تن معادل ۶۳۴ تا ۶۵۳ دلار درب کارخانه رسیده است. همچنین قراضه HMS 80:20 در بخش شرقی عربستان ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ ریال در هر تن شده است.

کمبود بیلت در منطقه خلیج فارس

یکی از مقامات ارشد کارخانه‌ای در این منطقه گفته که کمبود بیلت وجود دارد و برخی از واحدهای نوردی با ضریب بهره وری ۲۵ درصد کار می‌کنند.

  • قیمت بیلت گرید تجاری وارداتی از دریای سیاه ۶۷۵ تا ۶۸۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر Dammam برای محموله حمل فوریه تعیین شده است. این محصول هفته گذشته با قیمت ۶۵۰ تا ۶۶۰ دلار در هر تن CFR دمام عرضه شده است.
  • در امارات، خریداران در برابر افزایش قیمت مقاومت می‌کنند و سخت فشار می‌آورند تا شمش کوره قوس الکتریکی منطقه‌ای را با قیمت ۶۵۰ دلار در هر تن CPT امارات برای حمل فوریه رزرو کنند، اما دسترسی به این مواد کم است.
  • قیمت‌های پیشنهادی بیلت هند برای تحویل فوریه ۶۸۰ تا ۶۹۰ دلار در هر تن CFR امارات متحده عربی است.

قیمت بیلت در ایران

در ایران در هفته اخیر، قیمت بیلت نزدیک به ۱۵ دلار در تن افزایش یافته و شمش گرید تجاری کوره قوس الکتریکی EAF و کوره بلند ۵۷۰ دلار در تن فوب ایران و شمش کوره القایی ۵۵۵ دلار در هر تن فوب رسیده است. با این حال، کاهش عرضه برق و گاز این سؤال را مطرح می‌کند که آیا کارخانه‌های ایرانی می‌توانند حتی مقادیر بیلت از پیش سفارش داده شده صادراتی را ارسال کنند؟

دوره طلایی برای معدنکاران سنگ آهن چین

به گزارش مای استیل: با درخواست پکن برای خودکفایی بیشتر در حوزه مواد خام فولادسازی از طریق افزایش استفاده از قراضه‌های فولادی، اکتشاف ذخایر داخلی سنگ آهن و سرمایه‌گذاری در معادن سنگ آهن کشورهای خارجی، این موضوع نشان دهنده ورود دومین دوره طلایی برای صنعت معدنکاری سنگ آهن چین پس از اولین دوره قوی در طول سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ است.

برای سال ۲۰۲۲، کارخانه‌های فولاد چین به احتمال زیاد در داخل کشور به دنبال عرضه سنگ آهن بیشتر یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری احتمالی با اعمال نفوذ و فشار بر پکن خواهند بود، حتی اگر حجم کل تقاضای سنگ‌آهن آنها به‌دلیل کاهش احتمالی تولید فولاد به میزان متوسطی نزولی باشد.

این ممکن است معدنکاران داخلی سنگ آهن چین را وادار کند تا تولید خود را افزایش دهند و حتی ممکن است برخی برنامه‌های توسعه‌ای خود که مدت ها غیر فعال بودند را پس از سال بسیار سودآور ۲۰۲۱ دوباره مطرح کرده و فعال کنند.

شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی ایران نیز باید بیش از پیش به فکر احیا و فرآوری ذخایر سنگ آهن هماتیت خود و همچنین سدهای باطله چند ده میلیون تنی باشند تا نیاز به واردات سنگ آهن تا حدی مرتفع گردد.

موجودی خرده فروشی فولاد چین قبل از سال نو چینی افزایش یافت

آخرین اطلاعات نشان می‌دهد موجودی محصولات نهایی فولاد در انبارهای تجاری ۱۳۲ شهر چین برای چهارمین هفته متوالی طی دوره ۲۱ تا ۲۷ ژانویه افزایش یافت.

به گفته منابع آگاه، با شروع تعطیلات یک هفته‌ای سال نو چینی CNY که از ۳۱ ژانویه (پس فردا) آغاز می شود، بسیاری از تجار تجارت و کسب و کار خود را به حالت تعلیق در آورده‌اند تا از وقفه طولانی تعطیلات لذت ببرند که این امر باعث کاهش فروش شده است.

رکود تقاضا در بازار فولاد محلی چین

یک تاجر فولاد مستقر در Zhejiang در شرق چین گفت: بازار فولاد محلی با رکود تقاضا از سوی پیمانکاران ساختمانی همراه بوده و در حالت ایستا و ثابت است. وی افزود: مقادیر زیادی از محصولات فولادی برای ذخیره‌سازی زمستان پس از تعطیلات به‌تدریج وارد بازار خواهند شد.

در میان ۵ محصول اصلی فولادی، موجودی میلگرد و مفتول بیشترین افزایش را داشته اند که اولی تا ۲۷ ژانویه با ۱٫۵ میلیون تن رشد هفتگی به ۷٫۶ میلیون تن رسید درحالی که موجودی دومی در مدت مشابه با ۶۴۲ هزار و ۴۰۰ تن رشد هفتگی به ۲٫۹ میلیون تن رسیده است.

معاملات لحظه ای فولاد ساختمانی از جمله میلگرد در میان ۲۳۷ تاجر داخلی تحت نظرسنجی Mysteel به‌طور میانگین تنها ۳۹ هزار و ۷۴۷ تن روزانه برای ۲۰ تا ۲۱ ژانویه بوده است.

سنگ آهن به بالاترین سطح ۴ ماهه اخیر رسید

با نزدیک شدن به تعطیلات یک هفته ای سال نو چین، قیمت سنگ آهن دریایی به حرکت صعودی خود تا روز جمعه ۲۸ ژانویه ادامه داد. تهدید اختلال عرضه ناشی از کرونا در استرالیا یا به عبارتی عدم قطعیت عرضه یکی از دلایل افزایش قیمت‌های نقد و آتی است. البته افزایش موقعیت خرید، برگرفته از خوش بینی بازار نسبت به تقاضای چین نیز عامل دوم این افرایش قیمت هیجانی است.

با توجه به انتظارات رو به رشد بازار چین است که احتمالا قیمت فولاد را در هفته‌های آتی بالا می‌برد. این امر منجر به افزایش موقعیت‌های خرید در بازارهای آتی سنگ آهن و فولاد در روز جمعه به‌عنوان آخرین روز معاملاتی قبل از تعطیلات برای بورس‌های چین شد.

چین در تلاش است به توسعه‌دهندگان امکان دسترسی بیشتر به منابع مالی را بدهد. این موضوع می‌تواند به معنای تامین مالی فراوان برای بخش ساخت و ساز باشد زمانی که آب و هوا و دسترسی به کارگران پس از تعطیلات سال نو بهبود می‌یابد.

برای خرید انواع محصولات فولادی از جمله ورق روغنی به جدول قیمتی مربوط به هر محصول مراجعه کنید.

منابع:

fouladban

kjtehrani

مطالب مرتبط