اخبار بازار فولاد با سراج توس

اخبار فولادی شنبه 11 تیر با سراج توس

با اخبار شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱، ۲ جولای ۲۰۲۲ همراه ما درسراج توس باشید.

اخبار ایران

عرضه‌ی بیش از یک میلیون تن محصول فولادی در بورس کالا

امروز شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱،  یک میلیون و ۹ هزار و ۹۴۰ تن محصول فولادی در تالارهای صنعتی و حراج باز بورس کالا مورد معامله قرار گرفت که این سبدها شامل تختال C و تختال SM، تیرآهن بال‌پهن و بال شیب‌دار، شمش بلوم، میلگرد کلاف، ورق گالوانیزه خودرو، سنگ آهن دانه‌بندی، گندله و کنسانتره سنگ آهن و آهن اسفنجی است.

محمد چیت‌ساز کارشناس بازار فولاد گفت: هفته‌ی گذشته با پایین آمدن قیمت جهانی آهن اسفنجی، روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه قیمت تیرآهن و میلگرد پایین آمد؛ همچنین با افزایش قیمت ارز در کشور، قیمت مقاطع تا حدودی بالا رفت اما به‌علت اینکه میزان پروژه‌های عمرانی امسال بالا نیست؛ به‌همین خاطر تعریف و پیش‌بینی مشخصی برای بازار وجود ندارد .

قیمت میلگرد در این هفته از ۱۸۴۰۰ هزار تومان تا ۱۸۵۰۰ تومان و ورق گرم و ناودانی ۲۶۴۰۰ هزار تومان در این هفته بوده است که پیش‌بینی می‌شود در هفته آینده افزایش قیمت مختصری داشته باشیم.

از ۹ خرداد تا ۹ تیر، متوسط نرخ انواع ناودانی در بازار آزاد یک سیر نوسانی را طی کرده است. متوسط قیمت این محصول در محدوده ۱۹ هزار و ۸۳۳ تا ۱۹ هزار و ۸۵۹ تومان جابه‌جا شده و در کل ۲۶ تومان معادل ۰٫۱ درصد رشد کرده است.

در بازه زمانی مشابه، میانگین قیمت انواع نبشی در بازار آزاد به‌صورت کلی افزایشی بوده است. نرخ نبشی در ماه اخیر از ۱۸ هزار و ۶۶۴ به ۱۸ هزار و ۹۴۷ تومان رسیده است یعنی در این مدت ۲۸۳ تومان معادل ۱٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

مسعود شکوری نماینده اتاق اصناف در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی استان زنجان: شرایط حاکم بر معاملات محصولات فولادی در بورس کالا سبب شده آهن فروشان با حداقل سود و نازلترین قیمت، محصولات خود را به فروش برسانند که تداوم چنین شرایطی، تعطیلی واحدهای صنفی و خرده‌فروشان آهن‌آلات و فولاد را در پی خواهد داشت.

قیمت‌گذاری محصولات فولادی و آهن در بورس کالا موجب شده تمام متقاضیان و مشتریان زنجیره‌ی فولاد تا مصرف‌کنندگان از قیمت روز مطلع باشند و همین موضوع باعث شده اگر خرده‌فروشان حتی با سود منطقی هم کالاها را عرضه‌کنند باز با مشکل مواجه می‌شوند.

روند تولید فولاد سبز در ایران

علی امرایی مدیرعامل فولاد سنگان گفت: بخش‌های زنجیره فولاد در حال حاضر در کشور با انرژی هیدروژنی تولید نمی‌شود و تولید فولاد بر پایه انرژی هیدروژنی درحد مطالعه و بررسی است، با این حال شرکت فولاد سنگان مطالعاتی در زمینه‌ی تولید آهن اسفنجی با هیدروژن به‌منظور کاهش آلایندگی در دست مطالعه دارد اما طبق پیش‌بینی انجمن جهانی فولاد باید ۵۰ درصد تولیدات صنعت فولاد جهان باید فولاد سبز یا پاک باشد.

۷۰ درصد تولیدات فولاد جهان از طریق کوره‌ی بلند با مصرف انرژی زیاد و آلودگی زیست محیطی انجام می‌شود، تولید فولاد سبز در دنیا قرار است تا سال ۲۰۵۰ به سمت کوره‌های تولید فولاد بر پایه اکسیژن و هیدروژن برود.

تولید پایلوت استخراج لیتیوم

خط تولید پایلوت استخراج لیتیوم در شرکت گسترش فناوری خوارزمی، با حضور حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور، مددی، دادستان استان البرز و مدیران شهری افتتاح شد. این اولین باری است که یک شرکت دانش‌بنیان داخلی، اقدام به استخراج لیتیوم می‌کند و با برنامه‌ریزی مدون و توسعه دانش استخراج این ماده‌ی گران‌بها شرکت گسترش خوارزمی، اولین خط تولید پایلوت استخراج لیتیوم کشور را افتتاح کرد.

اخبار جهان

مالیات و عوارض تنی ۲۰۰ دلاری بر روی صادرات زغال سنگ افغانستان

بعد از اینکه نخست وزیر پاکستان؛ شهباز شریف، پیشنهاد داد که پاکستان حاضر است زغال سنگ وارداتی از افغانستان را با روپیه پاکستان پرداخت نماید، کابل تصمیم گرفت عوارض صادراتی زغال سنگ را ۱۲۲ درصد افزایش دهد.

امارت اسلامی افغانستان امروز طی حکمی جنجالی بر روی زغال سنگ صادراتی افغانستان به مقصد پاکستان تعرفه ۲۰۰ دلاری به ازای هر تن وضع‌کرد.

درطول ۸ ماه گذشته مالیات زغال سنگ صادراتی ۹۰ دلار بود که از امروز با جهش ۱۲۲ درصدی به رقم ۲۰۰ دلار رسید.

تولید فولاد خام جهان در می ۲۰۲۲

انجمن جهانی فولاد: WSA تولید فولاد خام ۶۴ کشور عضو انجمن جهانی فولاد در می ۲۰۲۲، ۱۶۹٫۵ میلیون تن بود که ۳٫۵ درصد کاهش نسبت به می ۲۰۲۱ نشان می‌دهد.

تولید فولاد خام به تفکیک مناطق

 • آفریقا در می ۲۰۲۲ بالغ بر ۱٫۱ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۱۸٫۹ درصد نسبت به می ۲۰۲۱ کاهش داشته است.
 • آسیا و اقیانوسیه ۱۲۶٫۸ میلیون تن تولید کرد که ۱٫۷ درصد کاهش داشته است.
 • روسیه و کشورهای مشترک‌المنافع CIS به اضافه اوکراین بالغ بر ۷٫۴ میلیون تن تولید کرد که ۱۹٫۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 • اتحادیه اروپا با ۲۷ عضو به تولید ۱۲٫۹ میلیون تن دست یافت که ۶٫۸ درصد کاهش داشته است.
 • سایر کشورهای اروپایی، تولید خود را به ۴٫۱ میلیون تن رساندند که کاهش ۱٫۷ درصد داشته‌ است.
 • خاورمیانه با تولید ۳٫۵ میلیون تن افت ۱۰ درصدی را به ثبت رساند.
 • آمریکای شمالی ۹٫۹ میلیون تن تولید فولاد داشت و افت ۴ درصدی را ثبت کرد.
 • آمریکای جنوبی ۳٫۸ میلیون تن تولید کرد که ۲٫۸ درصد کاهش داشته است.

از زیر فروشی روسیه تا تعلیق تولید نوردکاران ترکیه

کارخانجات فولاد ترکیه برای سومین بار پیاپی در یک هفته گذشت قیمت خرید قراضه داخلی خود را کاهش دادند که البته با کاهش نرخ قراضه وارداتی و همچنین کمبود تقاضا اثر خود را بر قیمت میلگرد این کشور هم گذاشت. بهای قراضه وارداتی این کشور در آخرین معاملات با کاهش ۱۵ دلاری ۳۲۰ دلار سی اف آر شده است.

وضعیت بازار میلگرد این کشور هم متاثر از جو حاضر با کاهش قیمت همراه است. قیمت‌های حاضر تا ۶۵۰ دلار فوب درب کارخانه شنیده می‌شود که البته از قرار معلوم مشتری خاصی نداشته و اکثر خریداران به دنبال قیمت های پایین‌تر تا ۶۳۰ دلار هستند.

ارزان‌فروشی و دامپینگ بیلت روسیه موجب فشار بر بازار قراضه و در نتیجه آن قیمت میلگرد شده‌است.

 گفتنی‌ست از نوردکاران ترکیه خبر رسیده که اگر روند کاهش قیمت‌ها ادامه داشته و به ماه جولای نیز برسد کارخانجات اجبارا به دوره‌ی تعمیر و نگه‌داری پرداخته تا اوضاع بازار مساعد شود.

شرکت سراج توس با سابقه‌ی درخشان در صنعت فولاد، بزرگترین تامین‌کننده‌ی انواع ورق‌های فولادی و مقاطع فلزی برای صنایع و پروژه‌های بزرگ کشور می‌باشد.

مشاهده مشخصات و قیمت‌ها :

 • قیمت روز ورق اسید شویی
 • قیمت روز ورق روغنی
 • قیمت روز ورق سیاه
 • قیمت روز ورق گالوانیزه
 • قیمت روز ورق رنگی
 • قیمت روز ورق آلیاژی

.           قیمت روز قلع اندود

.         قیمت روز پروفیل

منابع:

fouladban

steelprice

kjtehrani

Madan24_

مطالب مرتبط