سراج توس: معاملات محصولات فولادی در اردیبهشت ماه رکورد زد
ژوئن 2, 2018
سراج توس: بر دلار 4200 تومانی چه میگذرد؟
ژوئن 3, 2018

سراج توس: پیروزی ترامپ در جنگ تجاری به این راحتی نیست!

سراج توس:

‏”دونالد ترامپ” رئیس جمهوری امریکا از پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور همواره بر طبل جنگ ‏تجاری کوبیده است‎.‎

اکنون، وی با تصمیم گیری در خصوص اعمال تعرفه گمرکی بر واردات آلومینیوم و فولاد، اولین گام تاثیرگذار در راه اندازی چنین جنگی را برداشته است. در واقع با توجه به سیاست های دیگری که ترامپ در این زمنیه از آنها حمایت می کند می توان گفت که به نظر می رسد رئیس جمهوری امریکا درک بسیار ناچیزی از عواقب اقدامات خود دارد.

ترامپ با استناد به قانونی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد و به رئیس جمهوری امریکا اجازه می دهد که تجارت در زمینه امنیت ملی را محدود کند، اعلام کرده است که تعرفه گمرکی 25 درصدی را بر واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی را بر واردات آلومینیوم اعمال خواهد کرد.

ترامپ این موضوع را روز پنج شنبه و در دیدار با مدیران اجرایی این صنایع اعلام کرد. به نظر می رسد، بسیاری از مسئولان کاخ سفید از جمله “گری کوهن” (Gary Cohn) مشاور اقتصادی رئیس جمهوری امریکا، از این تصمیم به شدت غافلگیر شده اند.

«کوهن» حتی روز چهارشنبه اعلام کرده بود که در صورت اعلام چنین تصمیمی از سوی ترامپ، از سمت خود استعفا خواهد کرد.

دولت ترامپ جزئیات کمی را در خصوص اینکه این تعرفه ها تا چه زمانی برقرار خواهند بود، و اینکه آیا این تعرفه ها همه کشورها از جمله کشورهای طرف قرارداد تجاری با امریکا از جمله کانادا، مکزیک و کره جنوبی را شامل می شود یا خیر ارائه کرده است. در پی اعلام این تصمیم از سوی ترامپ بازار سهام شاهد سقوط شدیدی بود چرا که سرمایه گذاران نگران این موضوع بودند که این تصمیم سرآغاز چندین تصمیم مشابه باشد که به افزایش تنش ها و در نتیجه اعمال تعرفه های جدید منجر شود.

ترامپ اما روز جمعه بر این نگرانی ها مهر تایید زد. وی در یادداشتی توئیتری جنگ های تجاری را خوب توصیف کرده و پیروزی در آنها را آسان دانست. تعرفه های گمرکی اعمال شده بر واردات فولاد و آلومینیوم در واقع با هدف تنبیه چین اعمال شده اند؛ چرا که این کشور سعی دارد با تولید بیشتر از میزان مورد نیاز جهانی از این کالاها، قیمت آنها را پایین بیاورد.

اما این اقدام ترامپ تاثیر ناچیزی بر روی چین خواهد داشت، چرا که بیشتر فولاد و آلومینیومی که به امریکا وارد می شود از هم پیمانان این کشور یعنی کانادا، برزیل، کره جنوبی و مکزیک خریداری می شود.

به علاوه، این اقدام می تواند به آن بخش از کسب و کار امریکا که در آنها از این مواد استفاده می شود از جمله صنایع خودروسازی و بخش ساخت و ساز خسارت وارد می کند، چرا که این بخش ها اکنون باید بهای بیشتری را برای مواد خام بپردازند.

در صورتی که ترامپ واقعا خواستار این بود که چین تولیدات اضافی خود را کاهش دهد، باید با اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی و سایر کشورهایی که می توانند بر چین فشار وارد آورند، همکاری کند.این کشورها از یک سو هم پیمان نزدیک امریکا به شمار می روند، و از سوی دیگر سیاست های اقتصادی چین مبنی بر حمایت از موازنه اقتصادی به آنها لطمه وارد کرده است.

ترامپ اما به جای اینکه با این کشورها همسو شود، با چنین تصمیمی، هم پیمانان امریکا را عصبانی کرده است؛ به طوری که مسئولان ارشد کانادا و همچنین اتحادیه اروپا تهدید کرده اند که اقدام ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه جدید گمرکی بر فولاد و آلومینیوم وارداتی به امریکا را تلافی خواهند کرد.

البته این کشورها می توانند در سازمان تجارت جهانی و همچنین با اعمال تعرفه های جدید بر صادارت امریکا از سویا گرفته تا هواپیماهای بوئینگ، این اقدام ترامپ را تلافی کنند.

در حال حاضر کانادا بیشتر از اینکه فولاد به امریکا صادر کند، از این کشور فولاد وارد می کند.

به گفته “کریستیا فریلند” (Chrystia Freeland) وزیر امور خارجه کانادا، این کشور حدود نیمی از صادرات فولاد امریکا را خریداری می کند.

همچنین مشخص نیست که این تعرفه ها به ترامپ در رسیدن به هدف وی مبنی بر افزایش اشتغال زایی در بخش تولیدات در امریکا کمک می کند یا خیر. برای مثال، کسب و کارهایی که در خود امریکا قرار دارند بیش از 70 درصد از فولاد استفاده شده در این کشور را تولید می کنند.

کارشناسان می گویند که برای هر شغل جدید در یک کارخانه فولاد یا ذوب آهن و یا ذوب آلومینیوم که به دلیل تصمیم اخیر ترامپ ایجاد می شود، شغل های زیادی در آن بخش از کسب و کارهایی که از این مواد استفاده می کنند از دست می روند، که این موضوع هزینه های زیادی را در بر خواهد داشت.

این یکی از چندین دلیلی است که ثابت می کند پیروزی در جنگ های تجاری، آنگونه که ترامپ ادعا می کند نیز آسان نیست. گویا ترامپ تجارت را نوعی بازی با حاصل جمع صفر می داند.

رئیس جمهوری امریکا و برخی از مشاوران حامی سیاست های اقتصادی حمایتی وی از جمله “پیتر ناوارو” (Peter Navarro) معتقدند که اگر صادرات چین و مکزیک به امریکا بیشتر از واردات آنها به این کشور باشد، در این بازی برنده‌اند.

ترامپ در واقع با افزایش تعرفه ها و اعمال محدودیت های دیگر قصد دارد نتیجه بازی را به نفع خود تغییر دهد اما تجارت بسیار پیچیده تر از اینها است. تعرفه های گمرکی در واقع ابزاری ناکارآمد هستند که به کشورهایی که از آنها استفاده می کنند نه تنها کمکی نمی کنند، بلکه صدمه می زنند.

ممکن است اعمال تعرفه های گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم تاثیر کوچکی بر اقتصاد امریکا داشته باشد، اما نگرانی بزرگ تر بسیاری از کارشناسان این است که این تنها آغاز راه جدید ترامپ بوده و وی اقدام به اعمال تعرفه های جدید بر کالاهای وارداتی بیشتری کرده و امریکا را به سوی یک جنگ تجاری سوق دهد؛ جنگی که دنیا از زمان وقوع بزرگ ترین رکود اقتصادی تا کنون شاهد آن نبوده است. چنین اتفاقی به طور قطع پیامدهای اقتصادی بزرگ و مخربی بر امریکا و سایر کشورهای جهان خواهد داشت.

 

کلیدواژه: سراج توس, فولاد, محصولات فولادی, ورق, ورق سیاه, ورق سرد, ورق گالوانیزه, میلگرد, نبشی, ناودانی, آهن, قراضه, بیلت, مقاطع, واردات, صادرات

منبع: فولادنیوز