سراج توس: بازار دوم ارز در راه است
ژوئن 12, 2018
سراج توس: پتانسیل بالای قیمت ها برای افزایش بیشتر
ژوئن 13, 2018

سراج توس: عربستان می خواهد به جای نفت فولاد صادر کند!

سراج توس:

جابجایی بزرگ در اقتصاد شبه جزیره

عربستان سعودی با دارا بودن بیش‌ترین ذخایر نفت جهان، بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده نفت دنیا است. نفت 95 درصد از صادرات و 70 درصد درآمد دولت این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین این کشور بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت وارداتی ایالات متحده آمریکا (حدود 50 درصد نیاز وارداتی آمریکا) نیز محسوب می‌شود. نفت باعث شده عربستان به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بدل شود و با تکیه بر این درآمدهای گسترده نفتی در پی مدرنیزه شدن سریع است. رشد ساخت و سازهای شهری و ایجاد شبکه راه آهن، این کشور را به بازار بزرگ مصرف فولاد در خاورمیانه تبدیل کرده است.

صادرات غیر نفتی در دستور كار عربستان

عربستان بر اساس سیاست‌گذاری‌های کلان خود در نظر دارد تا ظرف 10 سال آینده وابستگی خود به درآمدهای صادراتی نفت را کاهش دهد و به جای آن صادرات غیرنفتی از جمله فولاد را در دستور کار خود قرار دهد. رشد قابل توجه تقاضای فولاد و افزایش تولید آن باعث خواهد شد که عربستان سعودی تا سال 2025 بیشترین رشد ظرفیت تولید فولاد و شاید بزرگ‌ترین بازار مصرف فولاد در خاورمیانه شود. در حال حاضر صنعت فولاد عربستان سعودی وابسته به واردات بوده و نیمی از نیاز فولاد این کشور از واردات تأمین می‌شود، اما از سال 2025 که کارخانجات جدید فولاد‌سازی عربستان وارد مدار تولید شوند، نیاز وارداتی این کشور کمتر خواهد شد.

با توجه به برنامه‌های آتی این کشور در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، صنایع فولاد عربستان سعودی نیز بیشتر به سمت تولید محصولات صنعتی تمایل دارد تا ساختمانی؛ به گونه‌ای که در حال حاضر این کشور برنامه‌هایی برای تولید مقاطع سنگین و ریل راه‌آهن دارد. پروژه راه‌آهن «پل زمینی» که همچون پلی، شهر جده در کنار دریای سرخ را به شهرهای دمام و جوبیل در کنار خلیج فارس مرتبط می‌سازد از جمله این پرو‌ژه‌های زیرساختی به‌شمار می‌رود. هدف اصلی از تأسیس این خط راه‌آهن جابه‌جایی سنگ آهن و فولاد بین بنادر استان‌های غربی و شرقی عربستان است.

پروژه‌های ساخت و ساز یکی دیگر از منابع مصرف فولاد در این کشور هستند و سهم بزرگی از تقاضای فولاد را در بر می‌گیرند. در حال حاضر تقاضا برای فولاد در عربستان سعودی تقریبا 12 تا 14 میلیون تن در سال است. ظرفیت فعلی شرکت‌های تولیدکننده فولاد خام سعودی 8 میلیون تن در سال است و پیش‌بینی می‌شود تقاضای محصولات فولادی برای پروژه بزرگ دولتی، حمل‌ونقل (شبکه راه‌آهن جنوب به شمال و خط مترو شهر مکه و ریاض و جده) و مهم‌تر از همه پروژه‌های مسکن، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. پروژه‌های لوکسی مانند «برج جده»، مجموعه‌ای با ارتفاع حدود 1007 متر که با 200 طبقه به عرش جهان شهرت دارد (این برج اولین ساختمان دنیا است که ارتفاع آن از مرز 1 کیلومتر می‌گذرد)، نیز در عربستان در حال احداث است. این پروژه بلندپروازانه و پروژه‌هایی از این دست عامل رشد مصرف فولاد در بخش ساخت و ساز در این کشور هستند.

تولید فولاد خام در عربستان مانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌دلیل دسترسی به منابع ارزان انرژی و گاز طبیعی، بر پایه احیای مستقیم و استفاده از آهن اسفنجی شکل گرفته است. تکنولوژی تولید فولاد خام عربستان به صورت ریخته‌گری پیوسته است و 100 درصد تولید با استفاده از کوره‌های الکتریکی (EF) انجام می‌شود. میانگین تولید آهن اسفنجی عربستان نیز حدود 5 میلیون و 500 هزار تن است که عمده آن صرف تولید فولاد خام در این کشور می‌شود و تجارت آن مقداری ناچیز است. عربستان بعد از ترکیه و ایران در رده سوم تولیدکنندگان خاورمیانه قرار دارد.

سهم کشورهای منطقه از تولید کل فولاد خام

عربستان سعودی طی سال 2010 تا 2016 با تولید میانگین سالانه 5 میلیون و 400 هزار تن، به‌طور میانگین 8 درصد از تولید فولاد خام خاورمیانه (با احتساب ترکیه) را انجام داده است. با صرف نظر کردن از کاهش اندک تولید در سال 2015، تولید فولاد خام طی 7 سال اخیر در این کشور روند ثابتی داشته است. عربستان در سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی برای توسعه پروژه‌های بزرگ خود مواجه بوده است. براساس گزارش‌های رسمی عربستان، یکی از پروژه‌های بزرگ 3 میلیارد دلاری فولاد این کشور که قرار بود در «شهر اقتصادی شاه عبدالله» ساخته شود، در سال 2013 لغو شد. در همان سال، گروه سابیک تصمیم به سرمایه‌گذاری 2.4 میلیارد دلاری در 2 پروژه فولادی داشت ولی با انجام مطالعات امکان‌سنجی بیشتر، این برنامه به حالت تعلیق درآمد.

کلیدواژه: سراج توس, فولاد, محصولات فولادی, ورق, ورق سیاه, ورق سرد, ورق گالوانیزه, میلگرد, نبشی, ناودانی, آهن, قراضه, بیلت, مقاطع,  واردات,  صادرات

منبع: فولادنیوز