سراج توس: در مجمع عمومی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران چه گذشت؟
ژوئن 14, 2018
toos
سراج توس: گزارش هفتگی بازارهای فولاد؛ گزارش هفته 24 سال 2018
ژوئن 17, 2018

سراج توس: تب و تاب در بازار فولاد

سراج توس:

در بازار فولاد طی هفته گذشته بگونه ای بود که برای بسیاری از فعالان و کارشناسان تداعی گر اتفاقات سال 90 تا 92 و رشد نجومی قیمت ها در آن زمان بود. اما با این تفاوت که در سال 90 تا 92 تقاضای واقعی در بازار وجود داشت و همه ی فعالان از آن دوره به عنوان یک دوره طلایی یاد می کنند.

تقاضای حقیقی که به دلیل ساخت مسکن مهر صورت گرفته بود. اما در حال حاضر رشد قیمتی وجود داشته ولی تقاضای موثری در بازار نیست. این امر نشان دهنده این است که خریداران و معامله گران در بازار از دفعات پیشین بیشتر روی ریسک حساب می کنند اما این شرایط تا موقعی که مسیر عمومی و غالب در بازار های فولاد به سمت افزایش قیمت باشد، ادامه خواهد داشت.

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، در حال حاضر افزایش قیمت محصولات از سوی عرضه کنندگان اصلی باعث شده تا نوسانات بازار از پایه و اساس دقیق تری برخوردار شود و همین امر به قوی تر شدن نوسانات قیمتی کمک بسیاری کرده است و می تواند این وضعیت را بدتر کند.

چنانچه روند بازار فولاد به همین شکل پیش رود، دیگر کنترل قیمت ها در این بازار امری بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه در این شرایط بیشتر انتقادات به سمت شرکت های بزرگ عرضه کننده متمایل می شود.

فعالان و کارشناسان این حوزه می گویند: در شرایط فعلی بدلیل ترس از دست دادن محصولات، شاهد تزریق پول های پنهانی به بازار فولاد به منظور خرید آهن آلات هستیم. این در شرایطی است که چنانچه ارزش دلار و طلا ثابت شود، ایا می توان گفت که این خرید ها به منظور استفاده در پروژه های مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد و برای تقاضای واقعی خریداری شده است یا خیر. در اینباره کارشناسان بر این عقیده اند که ثبات قیمت دلار و طلا، قیمت آهن ‌آلات با کاهش ۱۰ درصدی مواجه خواهند کرد.

 

کلیدواژه: سراج توس, فولاد, محصولات فولادی, ورق, ورق سیاه, ورق سرد, ورق گالوانیزه, میلگرد, نبشی, ناودانی, آهن, قراضه, بیلت, مقاطع, واردات, صادرات

منبع: آهن پرایس